Како настају златне жице и да ли је могуће драгоцени метал издвојити из морске воде? Јер у океанима се налази чак - 20 милиона тона злата!
Људи су одувек трагали за златом и придавали му велику вредност, али и натприродне моћи. Иако је алхемија дуго радила на томе, још нико није успео да га створи, већ то и даље чини - само природа.
Прочитајте још: Ким Џонг Унов деда је био ПОЧАСНИ грађанин Београда, а ево шта је ОСТАВИО у српској престоници (ФОТО)
Ма колико човек ископавао или испирао злато, природа и даље ствара нове жице драгоценог метала, иако начин на који то чини можда и није тако "пријатан", јер таложење племенитих метала изазвано је тектонским процесима - земљотресима.
Земљотрес ствара таложење злата...
Студија објављена у часопису "Нејчр Геосајнс" открила је да се овај процес може догодити за свега неколико десетинки, а одвија се бочно, дуж цик-цак пукотина које повезују главне линије "прекида" у стени, објашњава главни аутор студије Дијом Ветерли, сеизмолог са Универзитета Квинсленд у Бризбејну.
Гехемичар Ричард Хенли са Аустралијског националног универзитета у Камбери запитао се шта се дешава са врелим течностима које туда циркулишу. Испоставило се да долази до брзог пада притиска, који се смањује и до хиљаду пута и постаје близак ономе на површини планете.
Прочитајте још: Овај напитак руских царева МОРА да прође кроз планине, пустиње и степу, а ПРОЧИТАЈТЕ и зашто
Када вода са раствореним минералима, температуре око 390 степени Ц буде изложена таквом паду притиска, каже Ветерли, течност брзо испарава и минерали у сада презасићеној води кристалишу се готово тренутно. Ефекат је, каже он, "довољно велики да ће кварц и било који минерали повезани са њим брзо 'изаћи' из раствора".
Где је кварц - ту је и злато!
На крају доста течности "процури" из околних стена у процеп, враћајући се на почетни притисак, али у међувремену је већ створена златна жила, а злато је често везано управо за кварц.
Није копно једини "извор" злата, већ га невероватно много има у океанима, по неким проценама, чак око 20 милиона тона! Али, не треба се прерано радовати, јер један литар у просеку садржи свега око 13 милијардитих делова грама злата.
Злато иу мора, за сада, није извучено...
Откако је британски хемичар Едвард Сонстад још 1872. открио да у морској води има злата, било је оних који су покушали да то искористе, али, чини се да то, за сада, није могуће. Иако 20 милиона тона звучи невероватно, треба имати у виду да је потребно прерадити преко 1300 тона морске воде да бисте добили свега једну унцу злата (нешто више од 28 грама).
Прочитајте још: Олга је разговарала са духом МРТВЕ МАЈКЕ, а муж ју је волео до краја живота - Разлог се и данас ПРЕПРИЧАВА
Постојала је и идеја да би се неки механизам за прераду могао причврстити за бродове који плове, и да би то могло да функционише као нека врста уређаја за сакупљање племенитог метала. Повремено се може чути како је неко на трагу решења како то извести, и да тражи улагаче који би помогли у "заједничком пројекту". Углавном се ради о преварантима, и колико је познато - злато растворено у морској води још увек је "на сигурном" - у океанима!
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ