Прича о тунелу испод Дунава стара је деценијама, али васкрсава само у ретким круговима.
Велики знак питања ставља се изнад Петроварадинске тврђаве, о којој су се одувек испредале маштовите мистерије, а због које је подземни лавиринт наводно и настао.
Прочитајте још: Црној мачки одсеку реп или се нађе змијска кошуљица: Баба СИНЂА код Неготина баца чини и скида магију (Фото)
На званичним мапама, тунел не постоји. Картографи су уписали само 16 километара дугачке подземне војне галерије, а подводна грађевина остала је да лебди између мита и истине.
Последњи пут су кроз тунел прошли 1913. године.
Војислав Девић, архитекта, картограф и урбаниста из Новог Сада тврди да тунел испод Дунава постоји и уверава нас да ће наставити подводна истраживања како би доказао да је то више од легенде. Сећа се да је о тунелу први пут чуо 1963. године, када му је рођака Дренка Богојевац испричала да је последњи пут туда прошао један брачни пар, 1913. године.
Улаз у тунел је био код крипте цркве Светог Јураја.
- Тунел је већ тада пропуштао воду, после чега је вероватно потопљен. Моја баба-тетка ме је одвела на тврђаву и показала ми да се улаз у подводни лавиринт налазио код крипте Цркве Светог Јурја, поред степеништа, а излаз код Цркве Светог Јана Непомука, која је срушена 30-их година прошлог века.
Прочитајте још: Стари Египћани су пронашли еколошку боју која ХЛАДИ зграде, а ми је свакодневно користимо као ШМИНКУ
Девић је са екипом професора др Тоше Нинкова, геодете, организовао подводну пловидбу Дунавом и сонаром кренуо у истраживачке походе. Подземна грађевина стварно постоји и праве 3Д модел.
Генерал је добио наређење да зазида улазе у тунел.
Девић верује да је на крају Првог светског рата последњи генерал Аустроугарске добио наређење да зазида све улазе и излазе тунела, пре него што ће у објекат ући српска војска.
Постоје два папира као доказ: један је потонуо на Титанику, а други је у Бечу!
- Тунел дугачак око 30 километара сигурно није нестао, није га однео Дунав. Постојала су два папира као доказ. Један је потонуо са Титаником, јер је био спакован за неку изложбу, а други се налази у бечком архиву и сасвим је логично што Аустријанци неће да га предају, јер још нису преболели пораз у рату и рачунају да би могли да се врате, исто као што Срби намеравају да се врате на Косово - каже архитекта.
Прворазредна туристичка атракција!
Велика је штета што не постоји национални интерес да се истражи и потврди прича о подземном тунелу.
Прочитајте још: У овом градићу чим падне киша сви БЕЖЕ из поља, јер тамо камење РАСТЕ!
- Замислите када бисмо успели да га лоцирамо, испумпамо воду, урадимо изолацију, уведемо светла и вентилаторе... Па имали бисмо феноменалну туристичку атракцију испод Дунава, који је кроз историју увек имао занимљиву причу. - поручује Девић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ