Priča o tunelu ispod Dunava stara je decenijama, ali vaskrsava samo u retkim krugovima.
Veliki znak pitanja stavlja se iznad Petrovaradinske tvrđave, o kojoj su se oduvek ispredale maštovite misterije, a zbog koje je podzemni lavirint navodno i nastao.
Pročitajte još: Crnoj mački odseku rep ili se nađe zmijska košuljica: Baba SINĐA kod Negotina baca čini i skida magiju (Foto)
Na zvaničnim mapama, tunel ne postoji. Kartografi su upisali samo 16 kilometara dugačke podzemne vojne galerije, a podvodna građevina ostala je da lebdi između mita i istine.
Poslednji put su kroz tunel prošli 1913. godine.
Vojislav Dević, arhitekta, kartograf i urbanista iz Novog Sada tvrdi da tunel ispod Dunava postoji i uverava nas da će nastaviti podvodna istraživanja kako bi dokazao da je to više od legende. Seća se da je o tunelu prvi put čuo 1963. godine, kada mu je rođaka Drenka Bogojevac ispričala da je poslednji put tuda prošao jedan bračni par, 1913. godine.
Ulaz u tunel je bio kod kripte crkve Svetog Juraja.
- Tunel je već tada propuštao vodu, posle čega je verovatno potopljen. Moja baba-tetka me je odvela na tvrđavu i pokazala mi da se ulaz u podvodni lavirint nalazio kod kripte Crkve Svetog Jurja, pored stepeništa, a izlaz kod Crkve Svetog Jana Nepomuka, koja je srušena 30-ih godina prošlog veka.
Pročitajte još: Stari Egipćani su pronašli ekološku boju koja HLADI zgrade, a mi je svakodnevno koristimo kao ŠMINKU
Dević je sa ekipom profesora dr Toše Ninkova, geodete, organizovao podvodnu plovidbu Dunavom i sonarom krenuo u istraživačke pohode. Podzemna građevina stvarno postoji i prave 3D model.
General je dobio naređenje da zazida ulaze u tunel.
Dević veruje da je na kraju Prvog svetskog rata poslednji general Austrougarske dobio naređenje da zazida sve ulaze i izlaze tunela, pre nego što će u objekat ući srpska vojska.
Postoje dva papira kao dokaz: jedan je potonuo na Titaniku, a drugi je u Beču!
- Tunel dugačak oko 30 kilometara sigurno nije nestao, nije ga odneo Dunav. Postojala su dva papira kao dokaz. Jedan je potonuo sa Titanikom, jer je bio spakovan za neku izložbu, a drugi se nalazi u bečkom arhivu i sasvim je logično što Austrijanci neće da ga predaju, jer još nisu preboleli poraz u ratu i računaju da bi mogli da se vrate, isto kao što Srbi nameravaju da se vrate na Kosovo - kaže arhitekta.
Prvorazredna turistička atrakcija!
Velika je šteta što ne postoji nacionalni interes da se istraži i potvrdi priča o podzemnom tunelu.
Pročitajte još: U ovom gradiću čim padne kiša svi BEŽE iz polja, jer tamo kamenje RASTE!
- Zamislite kada bismo uspeli da ga lociramo, ispumpamo vodu, uradimo izolaciju, uvedemo svetla i ventilatore... Pa imali bismo fenomenalnu turističku atrakciju ispod Dunava, koji je kroz istoriju uvek imao zanimljivu priču. - poručuje Dević.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU