Охрабрујте децу да се играју и проводе време напољу од "малих ногу" јер касније може бити превише касно, каже др Прајс.
Ниједна мама сигурно није одушевљена када треба да опере флеке од земље и траве са дечје одеће. Међутим, истраживања показују да је боље за здравље ако пустите дете да се мало испрља, а стручњаци то називају хипотезом хигијене.
Ову теорију изнео је још 1989. године британски епидемиолог Давид Страцхан. Он је приметио да су деца у већим породицама склонија алергијским реакцијама, али је дошао до закључка да изложеност алергијама јача имуни систем.
Прочитајте још: Да ли знате колико чаша ВОДЕ дневно треба да попије дете?
Од тада, ова хипотеза је обезбедила објашњења за пораст ауто-имуних болести у развијеним земљама – у САД-у је годинама уназад све више оболелих од дијабетеса типа 1, мултипле склерозе, запаљенских болести црева, астме и различитих алергија.
Истраживачи који су проучавали хипотезу хигијене тврде да је кривац за пораст ауто-имуних болести, попут дијабетеса типа 1, мултипле склерозе, запаљенских болести цријева, астме, алергија – то што превише водимо рачуна о хигијени.
Прочитајте још: Промене које доноси УЛОГА ОЦА: Мушкарци се тада мењају у потпуности
Студија имунолога докторке Кристине Прајс са Јејл Универзитета показала је да врста бактерија које се могу наћи на фармама јача имуни систем деце. Управо због тога, стручњаци саветују родитељима да пусте децу да се испрљају док се играју.
Охрабрујте децу да се играју и проводе време напољу од "малих ногу" јер касније може бити превише касно.
Истраживање је показало да деца у породицама где се судови перу ручно такође имају јачи имуни систем од малишана у чијим се породицама користе машине за прање судова.
Прочитајте још: Шта све треба обавезно да садрже оброци за ДЕЦУ?
Након спровођења неколико студија, стручњаци тврде да је погрешно држати децу "под стакленим звоном", односно да их треба пустити да се играју напољу, а што да не, и да се испрљају јер то јача њихов имуни систем.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ