Сигурно је да свака мајка одгаја дете у уверењу да ради све најбоље за своје дете, међутим многе нису свесне чињенице да се одгој мора и треба прилагодити сваком детету у складу са његовим карактером и потребама које испољава.
Психолози су дефинисали пет типова мајки, те су за сваку навели и предности, али и мане.
1. Перфекционистички тип
Овај тип мајки жели да има све под контролом, а лествицу постављају високо и себи и деци. Није им стало до туђих савета, а посебно им је важан утисак који ће оставити на друге. Деца оваквих мајки често су склона претераној самокритичности и тешко отворено показују емоције. Добра страна оваквог облика мајчинства је што су деца кад одрасту одговорна и предана свему што раде.
2. Најбоље пријатељице
Због избегавања одговорности и мањка правила понашају се према деци као према себи равнима. Мотив је врло често страх од тога да ће, прихвате ли класичну улогу мајке, њихов “безбрижан” живот бити завршен. Деца су у “партнерском” односу с мамом, због чега се касније у везама могу осећати невољено и потцењено.
Прочитајте још: ГОВОРИТЕ ове ПОХВАЛЕ ДЕТЕТУ и помозите му да развије САМОПОУЗДАЊЕ
3. Непредвидиве мајке
Овакав стил карактеришу честа љутња и тескоба тако да њихове васпитне методе зависе од тренутног расположења. У свему виде потенцијални проблем и често своје страхове преносе на децу, која рано науче да препознају различите типове људи како би могла да се носе с туђим непредвидивим осећањима, али могу бити склона депресији и имати испаде беса.
4. Ја на првом месту
Овај тип мајки не схвата и не уважава децу као засебне појединце, врло су несигурне и оријентисане су само на себе. Деца често сматрају да је њихова улога да ураде све да се мајка осећа добро, па су и касније у животу одана и спремна да пруже подршку. Ипак, често сумњају у своју способност одлучивања и верују да је мајчино размишљање исправније и важније него њихово.
Прочитајте још: Две велике ИСТИНЕ о мами и беби после ПОРОЂАЈА
5. Потпуне мајке
Овај облик мајчинства је идеалан јер је емоционално уравнотежен. Оне помажу деци да развијају своју независност, не теже савршенству, а деца се касније у животу усуде да ризикују, проблеме доживљавају као изазове и без страха остварују емоционалне везе.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ