Осим неизмерне радости, рођење детета може да изазове широк спектар физичких и менталних промена не само код мајки, већ и код новопечених очева.
Ту свакако спадају висок ниво емоционалног стреса, али и анксиозност код јачег пола. Стручњаци упозоравају да је опасно то што мушкарци ретко потраже помоћ у таквим ситуацијама. Пажњу често усмеравају на супругу која је фокусирана на бебу и њене потребе. Зато је важно да партнери проводе време заједно, разговарајући о томе шта обоје доживљавају и осећају откад се беба родила.
Мушкарац је буквално физички мења.
Хормонске промене, заједно с повећањем одговорности коју отац осећа, могу бити искушење за ментално здравље. Научници су открили да је у прва четири месеца од рођења детета мозак очева почео да показује промене које им помажу да развију родитељске вештине и створе чврсту везу са бебом.
Прочитајте још: Jennifer Lopez и Ben Afflec ухватио ПАПАРАЦО: Загрљени, а у његовој руци је нешто занимљиво! (ФОТО)
Студије су показале да ожењени мушкарци са децом имају нижи ниво тестостерона у поређењу са онима који нису искусили чари очинства или још трагају за идеалном партнерком. Док ниво тестостерона опада, расту окситоцин и допамин, који су одговорни за везу између родитеља и детета, због чега новопечени очеви више уживају у игрању и нежности са бебом. Такође, када ниво тестостерона опада, млади очеви су склонији депресији.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ