Вечерас ћемо сазнати победника Евровизије 2021. године која се одржава у Ротердаму
Представници земаља до пре деценију захваћених крвавим ратом, састали су се у Монаку 1955. године како би размотрили стварање Песме Евровизије, још једног покушаја да се послератна Европа што више повеже и окрене сарадњи и толеранцији.
Прочитајте још: "Радио сам овај посао кад телевизија није постојала": Пет година од смрти легендарног БАТЕ ЖИВОЈИНОВИЋА
Узор је био већ познати фестивал у Санрему. Интересантно, израз “Евровизија” старији је од самог такмичења! Њега је мислећи на мрежу Европске уније за радиодифузију, први пут употребио британски новинар Џорџ Кемпи још 1951. године.
У првом такмичењу, одржаном у швајцарском Лугану 24. маја 1956, учествовале су Француска, СР Немачка, Италија, Холандија, Луксембург, Белгија и домаћин Швајцарска. Свака земља је послала две песме, тако да је укупно било 14 песама.
Систем гласања предвиђао је да свака држава учесница пошаље по два члана жирија који могу да гласају за све песме, укључујући и ону из своје државе. На крају, жири из Луксембурга није могао да допутује у Швајцарску, па је земљи домаћину дозвољено да гласа уместо њих.
Победу је однела управо представница Швајцарске што је већ сутрадан довело у питање читаву регуларност гласања. Гласови појединачних чланова жирија никада нису објављени, мада јесте чињеница да је победничка нумера освојила 102 поена (од могућих 140). Био је то прва контроверза у историји такмичиња ког ће и иначе пратити доста скандала.
Како било, представница Швајцарске – Лис Асија, проглашена је победницом и постала је икона и симбол песме Евровизије све до данас. Преминула је 2018. у 94 години живота.
Ово је био једини избор на ком су земље имале више од једне песме. Такође, иако је такмичење снимано, ниједна копија није преживела до данас осим победничке песме која је поновљена на крају.
Наредне године, прикључиле су се и Уједињено Краљевство, Данска и Аустрија, које су са првог фестивала дисквалификоване због закаснелих пријава.
Прочитајте још: Да ли је ПРЕПОЗНАЈЕТЕ? Имала је скромне музичке жеље у детињству, а она постала НАЈБОГАТИЈА СРПСКА фолк певачица (ФОТО)
Број земаља учесница од тада расте. Југославија се Песми Евровизије придружила већ 1961. као једина земља ван западне Европе која се такмичи, а то је још дуго времена и остали.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ