Различита су размишљања о начинима на који би могао да се омогући приступ интернету на подручјима која су тренутно слабо или никако покривена сигналом. У последње време, све се чешће прича о сателитском интернету.
„СпацеX“ већ је послао неколико стотина од планираних више од 30.000 малих сателита Старлинк који би људима на Земљи требало да омогуће приступ мрежи тамо где је тренутно нема.
Прочитајте још: Да ли болујете од НОМОФОБИЈЕ, а да нисте ни свесни да ИМАТЕ ОВУ ДИЈАГНОЗУ?
Због тога је „Гоогле X“ екипа (који је сада део Алфабета) пре 7 година имала, како су нагласили на својој страници, „луду идеју“ о коришћењу интернетских балона опремљених антенама који би могли да служе као мобилне базне станице.
У тај пројекат „Лоон“, како су га назвали, уложили су велике ресурсе и пуно времена, али све се исплатило јер је прошле недеље започела прва комерцијална примена таквог балонског интернета у Кенији.
Qуите а феw оф Пројецт Лоон'с баллоонс флоатинг верy хигх овер СА тонигхт. Тхеy'ре верy хигх уп, со но цханце оф споттинг тхем. пиц.тwиттер.цом/ја1е99гРв1
— Давид Таyлор Сwифт (@ДавеТхеЦарГуy) Јулy 4, 2020
Балони би сигналом требало да покривају подручје од око 50.000 квадратних километара. Просечна брзина интернета износи 18.9 Мбпс (доwнлоад) и 4,74 Мбпс (уплоад), уз латенцију (кашњење) од 19 мс.
Прочитајте још: Корисницима свануло! НЕТФЛИX тестира нове опције које ће ОЛАКШАТИ ЖИВОТ
Како су нагласили на службеном блогу, током тестирања је око 35.000 особа користило њихов балонски интернет, а да то нису ни знали. Интернет сервис базиран на балонима показао се и више него добар за услуге попут гласовних и видео позива, друштвених мрежа, сурфовања интернетом итд.
Кенyа: Пројецт Лоон Баллоонс То Провиде Интернет Аццесс Фор Ремоте Ареас - хттпс://т.цо/х9анФСорЗх - #Тецхнологy пиц.тwиттер.цом/ДwyД4yРнОП
— Газетте Ревиеw (@ГазеттеРевиеw) Јулy 8, 2020
Тестирања су почела још пре пандемије, а ситуација са ширењем корона вируса само је убрзала развој и имплементацију сервиса. Балони лете у стратосфери на висинама између 18 и 25 км, где су ветрови слабији, а управо се струјање ветра користи за кретање балона.
Прочитајте још: ОДЗВОНИЛО лаптоповима! Ево који произвођач се повлачи са тржишта ПРЕНОСИВИХ РАЧУНАРА
Како би се правилно распоредили за покривање највећег могућег подручја, користе се системи вештачке интелигенције. Балони могу неколико месеци да буду у ваздуху, након чега се враћају на земљу, а замењују их нови.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ