Različita su razmišljanja o načinima na koji bi mogao da se omogući pristup internetu na područjima koja su trenutno slabo ili nikako pokrivena signalom. U poslednje vreme, sve se češće priča o satelitskom internetu.
„SpaceX“ već je poslao nekoliko stotina od planiranih više od 30.000 malih satelita Starlink koji bi ljudima na Zemlji trebalo da omoguće pristup mreži tamo gde je trenutno nema.
Pročitajte još: Da li bolujete od NOMOFOBIJE, a da niste ni svesni da IMATE OVU DIJAGNOZU?
Zbog toga je „Google X“ ekipa (koji je sada deo Alfabeta) pre 7 godina imala, kako su naglasili na svojoj stranici, „ludu ideju“ o korišćenju internetskih balona opremljenih antenama koji bi mogli da služe kao mobilne bazne stanice.
U taj projekat „Loon“, kako su ga nazvali, uložili su velike resurse i puno vremena, ali sve se isplatilo jer je prošle nedelje započela prva komercijalna primena takvog balonskog interneta u Keniji.
Quite a few of Project Loon's balloons floating very high over SA tonight. They're very high up, so no chance of spotting them. pic.twitter.com/ja1e99gRv1
— David Taylor Swift (@DaveTheCarGuy) July 4, 2020
Baloni bi signalom trebalo da pokrivaju područje od oko 50.000 kvadratnih kilometara. Prosečna brzina interneta iznosi 18.9 Mbps (download) i 4,74 Mbps (upload), uz latenciju (kašnjenje) od 19 ms.
Pročitajte još: Korisnicima svanulo! NETFLIX testira nove opcije koje će OLAKŠATI ŽIVOT
Kako su naglasili na službenom blogu, tokom testiranja je oko 35.000 osoba koristilo njihov balonski internet, a da to nisu ni znali. Internet servis baziran na balonima pokazao se i više nego dobar za usluge poput glasovnih i video poziva, društvenih mreža, surfovanja internetom itd.
Kenya: Project Loon Balloons To Provide Internet Access For Remote Areas - https://t.co/h9anFSorZh - #Technology pic.twitter.com/DwyD4yRnOP
— Gazette Review (@GazetteReview) July 8, 2020
Testiranja su počela još pre pandemije, a situacija sa širenjem korona virusa samo je ubrzala razvoj i implementaciju servisa. Baloni lete u stratosferi na visinama između 18 i 25 km, gde su vetrovi slabiji, a upravo se strujanje vetra koristi za kretanje balona.
Pročitajte još: ODZVONILO laptopovima! Evo koji proizvođač se povlači sa tržišta PRENOSIVIH RAČUNARA
Kako bi se pravilno rasporedili za pokrivanje najvećeg mogućeg područja, koriste se sistemi veštačke inteligencije. Baloni mogu nekoliko meseci da budu u vazduhu, nakon čega se vraćaju na zemlju, a zamenjuju ih novi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU