Поводом 250 година од доласка Словака у Стару Пазову у овом месту је отворена етнолошка збирка са невероватним предметима.
Синоним за Словаке је живописна ношња, а поред прелепих шарених сукања и капица у Завичајној кући народног хероја Јанка Чмелика у Старој Пазови може се видети 2000 оргиналних предмета који су припадали Словацима, али и Србима у овом месту.
Прочитајте још: Баците календар, ЗАБОРАВИТЕ на ЛЕТОВАЊЕ: Сада се траже СПАРТАНСКИ викенд и НОМАДСКИ ХОТЕЛИ
Ово је највећа словачка етнолошка збирка сакупљена на једном месту, а поставку је организовала Туристичка организација општине Стара Пазова у сарадњи са Завичајним музејом у Руми. Посетиоци могу да виде не само најстарију ношњу с краја 19. века него и да пробају надлацку - словачку крофну са сиром или посуту маком!
И сама кућа музеја је под заштитом државе
- У српском делу се налази прави бисер: ношњу из 1930. године коју су направиле чланице Кола српских сестара из Старе Пазове - каже Миливоје Ковачевић, атор збирке.
У српском делу збирке је ношња - прави бисер!
Наиме, увидевши да су Српкиње скинуле ношњу и почеле да се носе по "бечки" и "париски" одлучиле су да је отргну од заборава. Оне су у садарњи са Етнографским музејом у Београду сашиле и исткале оригиналну ношњу.
Прочитајте још: Потпуни ХИТ У СВЕТУ: Туре у којима откривају КО ИМ ЈЕ ДЕДА плаћају 8.000 евра, а долазили су и у СРБИЈУ
Ипак, највреднији предмет збирке је словачка народна ношња с краја 19. века. Народну ношњу Словакиње и данас носе и то је још један разлог зашто треба посетити Стару Пазову. Ношња је остала главна карактеристика, јер им је изглед пођеднако важан као храна и кућа.
Словачка ношња је непромењена од 14. века.
- Права је реткост видети ношњу која се носи од 14. века, јер словачка није промењена и данас је ручно ткана од конопље и доња сукња изгледа као пре 700 година - каже Миливоје Ковачевић из Туристичке организације Општиен Стара Пазове.
Прочитајте још: ШТА деца ПАМТЕ са летовања? Схватићете да су ПРИМЕТИЛИ ОНО ШТО ВИ НИСТЕ!
И сама кућа има историјски значај. Кућа народног хероја Јанка Чмелика саграђена је у првој половини 20. века, представља тип сеоске архитектуре и налази се под заштитом државе као непокретно културно добро од значаја. Јанко Чмелик је био секретар среског комитета КПЈ за Стару Пазову и члан бироа ПК КПЈ за Војводину. Стрељан 12. маја 1942. год. у Сремској Митровици.
ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ