Најмекше тесто на свету и ви ћете лако направити уз ове савете
Месите га увек с љубављу, али сигурно вам се некад догодило да се тесто не дигне, или да нарасте преко сваке мере, па се питате где сте погрешили јер сте поштовали рецепт. Али ово сигурно нисте: просторија у којој радите не сме да буде хладна, баш као ни састојци и посуде које користите, јер хладноћа "шокира" квасац.
С друге стране, ако је сувише надошло, то је знак да је постало прекисело, али и да ће током печења остати млитаво, објашњавају професионални пекари за магазин Стил. Да бисте били сигурни да је тесто довољно наквасало и да неће завршити у смећу, притисните га прстом: ако остане видљиво удубљење, обавили сте добар посао.
Да би дизано тесто било савршено, пре самог старта просејте брашно како би тесто било прозрачно.
Добро би било и да му дозволите да се током припреме дигне три пута: први пут квасац ће порасти у млеку или води с додатком брашна и шећера, други пут у израђеном тесту, а трећи пут пре самог печења.
Фото: Схуттерстоцк
Ево још неких савета да пецива буду мека као душа:
Квасац или прашак за пециво: Пекарски квасац је живи производ, његови микроорганизми су посебно прилагођени за израду хлеба, пица, дизаних колача, квасног теста. А прашак за пециво је погодан само за израду бисквитних теста.
Шећер и со: Шећер поспешује дизање теста и заслужан је за фину златносмеђу корицу хлеба. Одмах га сипајте, али немојте претерати јер ће се у том случају успорити деловање квасца па ће за дизање требати више времена.
С квасцем не смете директно да помешате со, успорава процес ферментације.
Масноће: Уље, путер и маргарин су обавезни, утичу на већи волумен испеченог теста. Хлеб с масноћама (нарочито маслацем) бољег је укуса и дуже остаје свеж. Добро би било да у тесто за хлеб или за пице сипате неколико малих кашика маслиновог уља, постаће еластично, имаће пријатну арому, биће хрскаво.
Фото: Схуттерстоцк
Златна корица: Тесто пре печења премажите глазуром од јаја: помешајте жуманце с кашиком воде, додајте мало соли и мешајте док се маса не сједини.
Сочно тесто: Добићете га ако потребну количину млека замените јогуртом или киселом павлаком, посебно ако га пржите у уљу. Овакво тесто неће упити ни много масноће.
Температура: Тесто не стављајте у максимално загрејану рерну, може да падне. Из теста због велике врућине излазе мехурићи ваздуха, а ако се то и не догоди, пашће кад га извадите из рерне.
После печења: Не вадите одмах хлеб из калупа, оставите да одстоји док се не умлачи (а не док се скроз охлади јер ће се одоздо упарити) па га након тога умотајте у кухињску крпу да корица не остане тврда.
САВЕТИ ПЛУС
Воли хладно: Брашно не држите на топлом,"ознојиће се", створиће се грудвице и може постати плесниво.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ