Сада киселимо купус како бисмо током зиме могли да припремамо разна јела од овог поврћа
Од киселог купуса се праве неки од познатих специјалитета, као што су сарме, подварак... Већ смо писали како можете да га укислелите на најједноставнији начин, али смо такође писали и како да укиселите купус за само 48 сати. Данас вас саветујемо како да се кисели купус не покавари, а за то је битно да испратите пар корака.
Када киселите купус битно је да изаберете праву посуду. Најпогодније су глинене, дрвене или стаклене посуде, а не препоручује се употреба металних или пластичних јер могу да оксидирају. Посуде у којима ћете киселити купус морају да буду суве и чисте, па их пре употребе исперите топлом водом, содом бикарбоном и сирћетом. Добро их осушите и пазите да посуде немају пукотине или огреботине. У очишћене посуде поређајте купус и прелијте расолом тако да га скроз покрије. Пре него што затворите посуду у кисели купус додајте мало шећера или меда, јер ће ова два састојка помоћи у очувању киселости и побољаће укус купусу.
Како би се купус укиселио и како се не би покварио битно је да га чувате на добром месту, а ова 3 услова су посебно важна.
Температура
Оптимална температура за чување киселог купуса је 0-5 степени Целзијуса. На вишим температурама купус може да се превише укисели или осуши. На нижим температурама купус може да се смрзне или изгуби својства.
Осветљење
Кисели купус је боље чувати на тамном месту, јер светлост може покварити његову боју и укус. Не чувајте купус на директној сунчевој светлости или близу извора вештачке светлости.
Влажност
Киселом купусу је потребна довољна количина влаге. Не складиштите купус на сувим или проветреним местима. Такође морате периодично да проверавате ниво сланог раствора у посудама и додајте га ако је потребно.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ