Погледајте како летећи аутомобил полеће са аеродрома, буде авион, а онда наставља вожњу као аутомобил
Деценијама нам се обец́авају летец́и аутомобили, али коначно се чини да је научна фантастика постала стварност.
Први лет трајао 35 минута
Ове недеље је прототип летец́ег аутомобила завршио 35-минутни лет између два аеродрома, слетео, затим се трансформисао и одвезао се низ пут. Развио га је Клејн Вижн, а "летећи аутомобил" користи БМW-ов мотор и ради на уобичајеном бензинском гориву.
Има уска крила која се склапају и увлаче у аутомобил када дође време за вожњу по путевима. Овонедељни лет, који је одржан између аеродрома у Нитри и Братиславе у Словачкој, обавио је креатор "летећег аутомобила" професор Стефан Клајн.
- Овај лет започиње нову еру двоструких транспортних возила. Отвара нову категорију превоза и врац́а слободу првобитно приписану појединачним аутомобилима - рекао је професор Клајн након завршетка лета.
Антон Зајац, суоснивач компаније Клајн Вижн, додао је: "Летећи аутомобил више није само доказ концепта; летец́и на 2.500 метара висине брзином од 170 км/х, претворио је научну фантастику у стварност."
Аутомобил је способан да превози две особе које теже укупно до 200 кг и до сада је остварио 40 сати лета. Према компанији Клајн Вижн, прототипу "АирЦар-а" требало је две године да се развије, а производња је коштала мање од два милиона евра - отприлике 1,7 милиона фунти.
Трансформише се из авиона у аутомобил
Потребно је нешто мање од три минута да се трансформишете из авиона у аутомобил.
- Аутоматизовани прелазак са путничког на летеће возило и обрнуто, избацивање-увлачење крила и репа није само резултат пионирског ентузијазма, иновативног духа и храбрости; резултат је одличног инжењерског и професионалног знања - рекао је др Бранко Сарх, виши технички сарадник у компанији Боинг. Наравно, пре него што видите "АирЦарс" у салонима широм света, возило ц́е морати да прође све врсте тестирања и сертификата.
И, наравно, свако ко га добије морац́е да има пилотску и возачку дозволу. Ипак, то је узбудљива перспектива.
Др Стефан Рајт, старији истраживач у области авионике и летелица са Универзитета западне Енглеске рекао је за ББЦ: "Морам да признам да ово изгледа заиста кул - али имам стотину питања о сертификатима."
- Свако може да направи авион, али трик је у томе да се направи онај који лети, лети и лети више од милион сати, са особом за воланом, без инцидента. Једва чекам да видим папир који каже да је ово сигурно за летење и за продају.