Pogledajte kako leteći automobil poleće sa aerodroma, bude avion, a onda nastavlja vožnju kao automobil
Decenijama nam se obećavaju leteći automobili, ali konačno se čini da je naučna fantastika postala stvarnost.
Prvi let trajao 35 minuta
Ove nedelje je prototip letećeg automobila završio 35-minutni let između dva aerodroma, sleteo, zatim se transformisao i odvezao se niz put. Razvio ga je Klejn Vižn, a "leteći automobil" koristi BMW-ov motor i radi na uobičajenom benzinskom gorivu.
Ima uska krila koja se sklapaju i uvlače u automobil kada dođe vreme za vožnju po putevima. Ovonedeljni let, koji je održan između aerodroma u Nitri i Bratislave u Slovačkoj, obavio je kreator "letećeg automobila" profesor Stefan Klajn.
- Ovaj let započinje novu eru dvostrukih transportnih vozila. Otvara novu kategoriju prevoza i vraća slobodu prvobitno pripisanu pojedinačnim automobilima - rekao je profesor Klajn nakon završetka leta.
Anton Zajac, suosnivač kompanije Klajn Vižn, dodao je: "Leteći automobil više nije samo dokaz koncepta; leteći na 2.500 metara visine brzinom od 170 km/h, pretvorio je naučnu fantastiku u stvarnost."
Automobil je sposoban da prevozi dve osobe koje teže ukupno do 200 kg i do sada je ostvario 40 sati leta. Prema kompaniji Klajn Vižn, prototipu "AirCar-a" trebalo je dve godine da se razvije, a proizvodnja je koštala manje od dva miliona evra - otprilike 1,7 miliona funti.
Transformiše se iz aviona u automobil
Potrebno je nešto manje od tri minuta da se transformišete iz aviona u automobil.
- Automatizovani prelazak sa putničkog na leteće vozilo i obrnuto, izbacivanje-uvlačenje krila i repa nije samo rezultat pionirskog entuzijazma, inovativnog duha i hrabrosti; rezultat je odličnog inženjerskog i profesionalnog znanja - rekao je dr Branko Sarh, viši tehnički saradnik u kompaniji Boing. Naravno, pre nego što vidite "AirCars" u salonima širom sveta, vozilo će morati da prođe sve vrste testiranja i sertifikata.
I, naravno, svako ko ga dobije moraće da ima pilotsku i vozačku dozvolu. Ipak, to je uzbudljiva perspektiva.
Dr Stefan Rajt, stariji istraživač u oblasti avionike i letelica sa Univerziteta zapadne Engleske rekao je za BBC: "Moram da priznam da ovo izgleda zaista kul - ali imam stotinu pitanja o sertifikatima."
- Svako može da napravi avion, ali trik je u tome da se napravi onaj koji leti, leti i leti više od milion sati, sa osobom za volanom, bez incidenta. Jedva čekam da vidim papir koji kaže da je ovo sigurno za letenje i za prodaju.