Крађа аутомобила, уз помоћ технологије, постала је много једноставнија.
Краљевчанину се у тржном центру у Београду догодило да му је аутомобил украден и то без обијања возила. Највероватније се ради о најновијој методи крађе - о скенирању кода кључа, који се искористи за лако откључавање аутомобила.
Уређај за скенирање кључева
Стручњак за сајбер безбедност Горан Куњадић објаснио је гледаоцима емисије како је то могуће уз помоћ посебног уређаја.
Прочитајте још: БЋ, КА, ТТ... Да ли знате чије су ово регистарске ознаке?
"Крађа се изводи тако што имате мали уређај који хвата фреквенцију кључа, скенира код и на тај начин се једноставно откључава аутомобил", истиче Куњадић и додаје да што сте више софистицирани то је лакше да вам се украде ауто.
Уколико постоји уређај којим се "покупи" код, тај уређај се препознаје као кључ.
"До кодова се долази тако што се прислушкује. Очита се сигнал, који се пошаље аутомобилу", образлаже стручњак за сајбер безбедност.
Да ли постоји могућност заштите од скенирања?
Горан Куњадић наводи да постоји једноставна заштита од крађе аутомобила, тако што ћете "сачувати свој кључ" посебном методом.
"Та једноставна заштита је таква да можете да узмете парче фолије и умотате свој кључ. На тај начин онемогућавате да се скине код", наводи Куњадић.
Поставља се и питање, ако постоје уређаји за читање кода, како онда да заштитимо и своје банковне картице.
"Футроле су довољне за картице, тако да оне не могу да се скенирају. Такође морали би да вам приђу много ближе. Ипак, аутомобилском кључу не морате да приђете тако близу. Уколико немате торбицу замотајте кључеве у фолију", саветује стручњак за сајбер безбедност.
Напомиње да је могуће да се узме и код из самог аутомобила, али ту не постоји могућност заштите.
"Не постоји заштита за скенирање кода у самом возилу, не можете цео аутомобил да умотате у фолију. Ипак и заштита кључа јесте нека превентива", каже Куњадић.
Најчешће место где вреба ова врста лопова су паркинзи тржних центара, где је фреквенција људи огромна и нико не изгледа посебно сумњиво.
"Људи се мувају по паркингу и нико ником не изгледа чудно када загледа возило, јер често људи ни не знају где су се паркирали, па није неуобичајено да траже свој аутомобил. А управо тако изгледа и лопов - он је у потрази за возилом", закључује Горан Куњадић.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ