Свој модел немачка компанија назвала по једној чувеној италијанској трци на којој је тријумфовала 11 пута
Недавно је "Порше" представио најновију верзију свог бестеселера "порше 911 тарга". А да ли знате како је уопште немачки гигант дошао на идеју да прави ову врсту возила?
Кажу да је потреба мајка свих изума. Почетком шездесетих година прошлог века очекивало се да због великог броја несрећа у кабриолетима САД забрани њихову продају на својој територији. Зато се у "Поршеу", који је продавао велики број кабриолета у Америци дошло на идеју да се направи аутомобил који у суштини и није кабриолет али пружа довољно отвореног крова за "ветар у коси".
Прво су дизајнери посегнули на познатим решењима из ауто-спорта, али се та идеја није баш допала Фердинанду Александру Поршеу дизајнеру модела "911" који је сматрао да би цевасти рам на кабриолету наружио дизајн једне иконе.
Прочитајте још: Како је „Порше 356“ одредио судбину чувене компаније ? (Фото/Видео)
Али, кад је већ нешто морало да се уради предложио је уградњу заштитног дела, атрактивног облика од нерђајућег челика који би имао улогу рол бара, али и омогућавао лако скидање и постављање крова. Идеја је прихваћена и рођен је нови модел који је представљен на септембарском Салону аутомобила у Франкфурту 1965. Тако је рођен први безбедни кабриолет.
Али, ту овој причи није крај. Избор имена је представљао велики изазов. Тражило се неко атрактивно име по неком успеху на тркама на пример. Попут "карере" која ја добила име по "Карера Панамерикана" тркачком спектаклу у Мексику.
Размишљало се о "Ле Ману", "Монци", али некако су сва та имена већ на овај или онај начин била поприлично израубована.
Прочитајте још: "Астон Мартин ДБ5" омиљени Бондов ауто, а на аукцији је продат за невероватну суму (Фото/Видео)
Онда се неко досетио чувене трке са Сицилије "Тарга Флорио" (на њој је "Порше победио укупно 11 пута) и предложено је да се модел назове "порше 911 тарга флорио". Али, Харалду Вагнеру менаџеру продаје се учинило да би могао да се одомаћи скраћени назив "флорио" што му никако није било прихватљиво.
Зато је предложио да се модел једноставно назове "911 тарга". Серијска производња почела је 1966. године.