Oglas
· · Komentari: 0

Šta dete do 3. godine treba da zna da govori? Evo kad treba da potražite savet stručnjaka

Kod deteta uzrasta od dve go tri godine se govor još uvek veoma aktivno razvija, a mališan može da uči nove reči čak i svakodnevno. Ono što je zajedničko deci ovog uzrasta je da razumeju mnogo više reči nego što ih koriste.

1727704214_shutterstock_390805201.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Iako je razvoj zaista individualan i ne postoji jedno pravilo koje se primenjuje na sve mališane, u ovom uzrastu možete da očekujete da dete koristi dosta imenica – na primer, beba, drug, kola...

Takođe, uobičajeno je da dete koristi i druge vrste reči, poput:

  • Glagola – na primer, igra, ide, da ili daj
  • Prideva – na primer, mokro, hladno, mekano
  • Zamenica – na primer, ja, ti
  • Predloga – na primer, u, na, ispod

U uzrastu od dve do tri godine, može se očekivati i da dete koristi reči poput "više" i "najviše", kao i da postavlja pitanja koristeći – ko, šta, gde.

Do treće godine bi dete trebalo i da razume razliku između "moje" i "tvoje", piše raisingchildren.net.au.

Rečenice i gramatika

Oko druge godine života, dete počinje da koristi fraze od dve-tri reči – na primer, crvena jabuka ili ja idem. Do treće godine bi trebalo da sklapaju rečenice od tri ili više reči – i ja idem, mama uđe u kola i slično.

Takođe, rečenice će početi da dobijaju pravilniju strukturu i da budu gramatički ispravnije. Na primer, umesto "ja ide", dete će početi da govori "ja idem". Osim toga, počeće da govori u prošlom vremenu – na primer, išao sam, trčao sam, ali i da koristi množinu – mace, kuce...

Naravno, sasvim je normalno da dete u tom uzrastu još uvek pravi greške, te da ne zna uvek kada treba da koristi množinu i prošlo vreme.

Izgovor

Do treće godine bi dete trebalo da ume da izgovori većinu glasova, mada se izgovor reči i dalje malo razlikuje u odnosu na to kako govore odrasli. U zavisnosti od mesta gde se određeni glas nalazi u reči, dete ga može zameniti nekim koji mu je lakše da izgovori – na primer, t zameni glasom f i slično.

Dete ovog uzrasta može da razgovara sa vama o tome šta se desilo tokom dana, a uz vašu pomoć može da ispriča jednostavnu priču. Na primer, dete može da kaže "bio sam prodavnicu" ili nešto slično, a kada ga pitate šta je radio u prodavnici, da odgovori: "Kupio hleb".

Nije neuobičajeno ni da dete u ovom uzrastu govori o ljudima i stvarima koji nisu u tom trenutku prisutni – baka u prodavnici ili "moja lopta na drvo".

Kada treba da potražite pomoć stručnjaka

Ako primetite neke od sledećih znakova ili ste zabrinuti za razvoj govora svog deteta, ili ako je dete prestalo da koristi neku jezičku veštinu koju je ranije koristilo, dobro je da se obratite stručnjaku.

Zatražite savet stručnjaka ako dete od dve godine:

  • Ne spaja dve ili više reči zajedno – na primer, žuta kuća, ja ide(m)
  • Ne može da prati jednostavne instrukcije – na primer, podigni svoju kapu
  • Ne ponavlja reči za vama

Zatražite savet stručnjaka ako dete od tri godine:

  • Ne spaja po tri reči u rečenice
  • Ne razume instrukcije od dva koraka – na primer, uzmi svoje patike i stavi ih u kutiju
  • Često ga je teško razumeti kada razgovara sa vama, drugarima ili drugim članovima porodice

(Yumama)

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas