Istraživači kažu da rezultati obećavaju, jer pokazuju da itekako možemo uticati ishranom na zdravljem organizma.
Najnovije istraživanje koje je objavljeno u časopisu "JAMA" okrilo je da žene koje se se hrane prema principima mediteranske ishrane imaju čak 30 posto manju šansu da razviju dijabetes tipa 2.
Ovo istraživanje trajalo je punih 20 godina, a ono je obuhvatalo 25 hiljada učesnica koje su popunjavale upitnike opisujući šta jedu svaki dan.
Pročitajte još: Ukoliko imate problem sa nesanicom, ova namirnica je spas za vas
Sve one su se hranile prema pravilima mediteranske ishrane u kojoj su naglašene zdrave masnoće iz: maslinovog ulja, orašastih plodova, semenki, ribe - kao i celih crna žitarica, voća, povrća.
Mnogi mediteransku ishranu smatraju najzdravijom.
Dr Samija Mora proučavala je u rezulatima vezu između ishrane i dijabetesa tipa 2 i drugih biomarkera koji mogu biti odgovorni za razne metaboličke bolesti. Učesnice su svaki dan ocenjivale od 0 do 9 hranu koju su pojele - veće ocene davale su voću, povrću, žitaricama, a manje crvenom ili prerađenom mesu.
Pročitajte još: Ovaj HORMON U JETRI može da utiče na sklonost ka slatkoj hrani i ALKOHOLU
Tokom istraživanja, ženama je stalno merena vrednost holesterola i lipoproteina, kao i rezistencija na insulin, a one koje su uglavnom koristile mediteransku ishranu već su na početku studije ređe razvijale dijabetes.
Zdrava hrana ima antioksidativna i protivupalna dejstva
Smanjeni rizik za dijabetes verovatno je povezan sa antioksidativnim i protivupalnim svojstvima većine namirnica koje su uključene u mediteranski način ishrane.
Pročitajte još: Otišao kod doktora i saznao da mu je ostalo POLA SATA ŽIVOTA!
Ipak, i ovo istraživanje ima neka ograničenja, najviše zbog toga što su učesnice uglavnom bile bele rase i lekari nisu ovim istraživanjem obuhvatili veće skupove ljudi. Ipak, istraživači naglašavaju kako ovi nalazi obećavaju jer pokazuju da itekako možemo da kontrolišemo metabolizam hranom i sprečimo pojedine bolesti.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU