Navike koje biste trebali da izbegavate ukoliko želite zdrave zube bez neprijatnih bolova.
Osetljivi zubi ili preosetljivost na dentin mogu se vremenom razviti kao rezultat trošenja gleđi i/ili povlačenja desni, a mogu se pojaviti i kada se otkrije mekši, unutrašnji deo zuba, nazvan „ dentin “. Kada se dentin otkrije, određeni okidači (poput hladnih ili vrućih pića i hrane) mogu stimulirati živce, rezultirajući kratkim, oštrim trzanjem osetljivosti zuba.
Pročitajte još: Kamilica i crno vino za zategnuto lice: Sadrže moćnu supstancu o kojoj se malo priča!
Navike koje izazivaju bol u zubima
1. Stiskanje ili škrgutanje zubima
Da li često stiskate zube ili škrgućete? Da li koristite zube za otvaranje stvari? Ovo su očigledni krivci. Parafunkcionalne navike, uključujući škrgutanje ili stiskanje zuba, grickanje noktiju i otvaranje pakovanja zubima, uzrokuju trošenje zuba i recesiju desni.
Kisela hrana i piće nagrizaju spoljni sloj gleđi i zbog toga treba umerenije da je koristite.
2. Kisela hrana i piće
Ono što jedete i pijete može igrati važnu ulogu u osetljivosti zuba. Najgori prestupnici su zalogaji i pića sa visokom kiselošću, jer kiselina prirodno nagriza spoljni sloj naše gleđi. Ako ste zabrinuti ili se bavite osetljivošću zuba, izbegavajte kisele kiseline poput agruma i sokova, vina, sirćeta i preliva za salate, sportska pića, kisele krastavce, pa čak i gazirana pića i tonik.
Isto važi i za užinu sa grickalicama sa visokim sadržajem šećera, poput kolačića, čipsa i peciva. Ali čak i zdrava hrana poput citrusnog voća može imati štetne efekte tokom vremena - ali to ne znači da u njima ne možete uživati. Zaštitite zube pijuckajući vodu tokom dana, jer obična voda i pljuvačka pomažu u balansiranju kiselina u ustima.
Foto: Piksabej
3. Određeni proizvodi za izbeljivanje zuba
Dok profesionalni sistemi za izbeljivanje zuba nisu trajno štetni za gleđ, izbeljivanje zuba može izazvati privremenu osetljivost zuba. Izbeljivanje zuba dovodi do otvaranja pora u vašoj gleđi i privremenog izlaganja dentina. Kada se to dogodi, zubi mogu biti veoma osetljivi kratko vreme nakon procesa izbeljivanja.
Budite oprezni i sa zubnim pastama za izbeljivanje, koje mogu biti jako abrazivne i izazvati habanje gleđi. Izbegavanje proizvode za izbeljivanje sa vodonik -peroksidom ili sredstvima za izbeljivanje. A ako osetite osetljivost na proizvod koji koristite, zastanite i obratite se svom stomatologu radi boljih mogućnosti izbeljivanja.
4. Četkanje previše teško ili prečesto
Preterivanje sa četkanjem takođe može dovesti do recesije desni i habanja gleđi, što vremenom može razotkriti dentin. I uopšte, pravilna oralna higijena je pametna preventivna mera protiv osetljivosti zuba. Četkajte zube dva minuta, dva puta dnevno (koristite telefon da biste odredili vreme!) - budite temeljni, ali nežni, pazite da ne pogoršate stanje desni ili zuba. Preporučuje se i korišćenje električne četkice za zube i redovno korišćenje konca.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU