Nutricionista objašnjava štetna svojstva zelenog čaja.
Zeleni čaj je izuzetno zdrav - pun je vitamina i pomaže kod varenja. Pored mnogih korisnih dejstava na organizam, sa zelenim čajem mnogi započinju dan, jer je on zdravija varijanta kafe.
Međutim, malo je poznato da ovaj napitak, baš kao i kafa, može dovesti do povećavanja nivoa hormona stresa, adrenalina i kortizola, što dalje dovodi do povećanja masnoće u krvotoku. Ali, to nije jedino negativno dejstvo ovog čaja.
Pročitajte još: GREJPFRUT je zdrav, ali može imati NEGATIVNA dejstva ako se uzima sa OVIM lekovima
Zeleni čaj je bogat taninima - on blokira gvožđe, a takođe sprečava upijanje kalcijuma iz hrane.
Nutricionistkinja Svetlana Fus kaže da postoje situacije kada zeleni čaj treba izbegavati, a to se posebno odnosi na neke osobe.
"Zeleni čaj je bogat antioksidansima, vitaminima B, mineralima, taninom i kofeinom. Ima pročišćavajuću i baktericidnu funkciju. Međutim, u nekim slučajevima zeleni čaj može biti štetan po zdravlje. Recimo, trudnice treba da izbegavaju da piju puno čaja zelenog čaja jer sadrži kofein i ometa apsorpciju folne kisline. Iz istog razloga, ne treba ga koristiti ni osbe koje boluju od glaukoma i hipertenzije", objašnjava nutricionistkinja, i dodaje da osim na nivo gvožđa zeleni čaj utiče negativno i na apsorpciju kalcijuma i magnezijuma.
Foto: Piksabej
Kako treba piti zeleni čaj?
Zeleni čaj ne treba piti uz obroke, već sat vremena nakon jela. Osim toga, tanin može iritirati sluznicu, zbog čega ovaj napitak ne bi trebalo da piju oni koji pate od čireva ili bolesti dvanaestopalačnog creva.
Dnevni unos ovog čaja je tri do četiri šolje dnevno, odnosno ne više od jednog litra u toku dana. Takođe, nije preporučljivo da dodajete šećer u zeleni čaj, kao ni uzimanje slatkiša dok pijete ovaj napitak.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU