Parfem vam je naprskan, nokti su vam nalakirani, koža navlažena i oči su vam obrubljene. Možda izgledate kao kraljica lepote, ali ako toksične hemikalije cure u vaš krvotok, taj "zdrav sjaj" neće dugo trajati.
Većina žena pretpostavlja da je ono što kupuju u prodavnici testirano na bezbednost pre nego što se pojavi na polici. Nije uvek tako. Prema Kampanji za bezbednu kozmetiku, industrija lične nege vredna stotine milijardi dolara, jedna je od najmanje regulisanih.
Pročitajte još: Da li vam se i ruke "uspavaju" dok spavate? Oktrivamo moguće uzroke trnjenja ruku tokom sna
Poboljšajte svoje zdravlje iznutra i spolja izbegavajući sledećih sedam toksičnih hemikalija koje se kriju u vašim kozmetičkim proizvodima.
Zaboravite "ftalate"
Zabranjeni u Evropskoj uniji, ftalati se mogu naći u mirisnim losionima, sredstvima za pranje tela, proizvodima za negu kose, lakovima za nokte i kozmetici u boji. Naučno je dokazano da ova hemikalija ometa reproduktivnu funkciju smanjujući nivoe polnih hormona. Studije pokazuju da izlaganje hemikaliji može dovesti do neplodnosti parova i razvojnih problema u materici . Šta tražiti na etiketi: ftalat, miris, DEP, DBP i DEHP. Iako je u uniji zabranjena ova supstanca, lako se može provući u nekom proizvodu na polici, te je bitno da proverite sastojke pre upotrebe.
Izbegavajte oznaku "DEA"
U vašim sapunima, šamponima, balzamima i bojama za kosu, losionima, kremama za brijanje, ajlajnerima, maskarama, senkama za oči, rumenilima, puderima i mirisima je užasavajuća hemikalija koja se zove dietanolamin (DEA). U određenim kozmetičkim formulama, DEA reaguje sa drugim sastojcima i formira kancerogen koji se zove nitrozodietanolamin (NDEA) koji se apsorbuje kroz kožu. Eksperimentalne studije pokazuju da NDEA izaziva rak jetre i tumore bubrega kod pacova i rak nosne šupljine kod hrčaka. Vaša jetra možda nije tako ljupka kao vaši kapci, ali ako želite da je održite u dobrom stanju, preskočite DEA senke za oči. Šta tražiti na etiketi: trietanolamin, dietanolamin, DEA, TEA, kokamid DEA, kokamid MEA, DEA-cetil fosfat, DEA olet-3 fosfat, lauramid DEA, linoleamid MEA, miristamid DEA, oleamid DEA, stearamid MEA, stearamid MEA -lauril sulfat.
Takoše izbegavajte hidrohinon
Jedan od najotrovnijih hemijskih sastojaka za ljude, hidrohinon se najčešće nalazi u sredstvima za osvetljavanje kože koja se prodaju obojenim ženama. Hidrohinon osvetljava smanjenjem pigmenta melanina u koži. Kao rezultat toga, koža je izložena nebezbednim UVA i UVB zracima, povećavajući rizik od raka kože pored već nečuvenih kancerogenih efekata same hemikalije. Šta tražiti na etiketi: hidrohinon, tokoferni acetat, tokoferal, tokoferni linoleat i drugi sastojci sa korenom „toko“.
Parabeni
Iako pregled kozmetičkih sastojaka preporučuje da se koncentracije parabena konzervansa ograniče na 0,8% u jednom proizvodu, to ne obuhvata žene koje koriste nekoliko parabenskih proizvoda ođednom. Na primer, možete oprati kosu šamponom sa parabenom, osušiti i zatim navlažiti losionom za telo koji sadrži parabene. Sjajno ćete blistati, ali iznutra možete sebe izložiti riziku od raka dojke, problemima sa hormonima i razvojne i reproduktivne toksičnosti. Šta tražiti na etiketi: Etilparaben, butilparaben, metilparaben, propilparaben, izobutilparaben, izopropilparaben i drugi sastojci koji se završavaju na -paraben.
Izbegavajte butilirana jedinjenja
Pronađena u vašim proizvodima za usne, proizvodima za kosu, šminki, kremama za sunčanje, antiperspirantima/dezodoransima, mirisima i kremama, butilirana jedinjenja (BHA, BHT) se koriste za očuvanje masti i ulja koja se koriste u vašim proizvodima. Oštećujući organe, izazivajući rak i endokrine poremećaje, preskočite BHA ruž za usne, uzmite malo smrdljivog antiperspiranta i održavajte svoje zdravlje u dobrom stanju. Šta tražiti na etiketi: BHA i BHT.
Izbegavajte čađ
Proizveden nepotpunim sagorevanjem proizvoda na bazi ugljenika kao što je katran uglja, čađ je tamno crni prah koji se koristi za pigmentaciju ajlajnera, maskare, laka za nokte, senki za oči, četkice na obrve, karmina, rumenila i pudera. U nekoliko zastrašujućih studija na ženkama pacova, istraživači su otkrili povećanu učestalost tumora pluća kod pacova koji su udisali čađu. Šta tražiti na etiketi: čađ, acetilenska crna, kanalna crna i termalna crna.
Izraz "lepota je bol" može dobiti potpuno novo značenje kada je u pitanju vaše zdravlje. Nijedan stil šminke ili miris ne vredi da se izlažete riziku od raka ili drugih zdravstvenih problema. Proverite etikete, ostanite lepi (prirodno) i širite reč svojim bližnjima.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU