So je jedan od najstarijih i najvrednijih začina
O prednostima soli nije potrebno raspravljati, poznato je da so:
- učestvuje u regulisanju krvnog pritiska;
- pomaže u varenju hrane
- doprinosi uklanjanju mukusa iz pluća;
- učestvuje u unutarćelijskim hemijskim procesima;
- pomaže u regulisanju nivoa glukoze u krvi;
- inhibira proizvodnju histamina - supstance kroz koju se manifestuju alergije;
Danas, so se nalazi na svakom stolu, samo je pitanje koja vrsta soli i kako je korisna za naše telo. Na policama dominiraju dve vrste soli: natrijum-hlorid i morska so. Ove dve vrste soli se razlikuju u mnogim aspektima.
Kuhinjska so - natrijum hlorid se vadi u rudnicima. Ova so sadrži 0,5% nečistoće koja se ne može rastvoriti u telu i može biti veoma štetna za telo.
Dakle, ako vam je stalo do svog zdravlja i zdravlja svojih najmilijih, bolje je da izaberete so koja ne sadrži štetne aditive i koja je apsolutno prirodna. Morska so se kristališe prirodno kada je izložena suncu i vetru. Morska so ima bogat mineralni sastav. Na primer sadrži jod, brom, kalcijum, magnezijum, cink, gvožđe, mangan, silicijum, itd. Svi ovi elementi su od suštinskog značaja za naše telo i za normalno funkcionisanje.
Ova so ima prijatnu aromu i ukus bogatiji i mekši nego obična so. Postoje raziličite vrste morske soli, u zavisnosti od oblasti gde su prikupljene i dozvoljavaju kuvarima da koristiti različite ukuse soli u kuvanju, ističući ukus te hrane.
Naučna istraživanja su pokazala da je razlika između obične i morske soli veoma značajna.
Ako morsku ribu stavite u vodu u kojoj je rastvorena kuhinjska so, ona će ugunuti veoma brzo, dok u vodi sa morskom solju riba će živeti duže. Morska so je vrlo korisna za ljude koji treba da ojačaju imuni sistem, normalizuju krvni pritisak. Takođe morska so organizuje rad digestivnog trakta i štitne žlezde.
Ali ne zaboravite da je sve dobro u umerenim količinama. Bez obzira koju so koristite u domaćinstvu, važno je da jedete u umerenim količinama, ne više od 6 grama dnevno.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU