Со је један од најстаријих и највреднијих зачина
О предностима соли није потребно расправљати, познато је да со:
- учествује у регулисању крвног притиска;
- помаже у варењу хране
- доприноси уклањању мукуса из плуц́а;
- учествује у унутарц́елијским хемијским процесима;
- помаже у регулисању нивоа глукозе у крви;
- инхибира производњу хистамина - супстанце кроз коју се манифестују алергије;
Данас, со се налази на сваком столу, само је питање која врста соли и како је корисна за наше тело. На полицама доминирају две врсте соли: натријум-хлорид и морска со. Ове две врсте соли се разликују у многим аспектима.
Кухињска со - натријум хлорид се вади у рудницима. Ова со садржи 0,5% нечистоц́е која се не може растворити у телу и може бити веома штетна за тело.
Дакле, ако вам је стало до свог здравља и здравља својих најмилијих, боље је да изаберете со која не садржи штетне адитиве и која је апсолутно природна. Морска со се кристалише природно када је изложена сунцу и ветру. Морска со има богат минерални састав. На пример садржи јод, бром, калцијум, магнезијум, цинк, гвожђе, манган, силицијум, итд. Сви ови елементи су од суштинског значаја за наше тело и за нормално функционисање.
Ова со има пријатну арому и укус богатији и мекши него обична со. Постоје разиличите врсте морске соли, у зависности од области где су прикупљене и дозвољавају куварима да користити различите укусе соли у кувању, истичуц́и укус те хране.
Научна истраживања су показала да је разлика између обичне и морске соли веома значајна.
Ако морску рибу ставите у воду у којој је растворена кухињска со, она ц́е угунути веома брзо, док у води са морском сољу риба ц́е живети дуже. Морска со је врло корисна за људе који треба да ојачају имуни систем, нормализују крвни притисак. Такође морска со организује рад дигестивног тракта и штитне жлезде.
Али не заборавите да је све добро у умереним количинама. Без обзира коју со користите у домаћинству, важно је да једете у умереним количинама, не више од 6 грама дневно.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ