Oglas
· · Komentari: 0
san

IZBEGAVAJTE ove stvari ako želite ZDRAV SAN

Umorni ste od nedovoljnog sna? Postoji nekoliko razloga za to!

1594972731_girl-1733352_1280.jpg
Foto: Pixabay
Oglas

Ne razgovarajte telefonom pre spavanja

Čak i kratki razgovor pogoršava kvalitet sna i sprečava telo da uđe u fazu dubokog sna, tokom koje se obnavlja energija.

Pročitajte još: Razmislite, kakvu kafu i čaj pijete? To može doneti TRAJNE POSLEDICE po vaše telo

Provetrite sobu

Zagušen i ustajao vazduh ometa REM fazu i omogućava nemirni san. Optimalna temperatura u prostoriji je 19-20 stepeni. Pre odlaska u krevet telesna temperatura opada, a vrući vazduh u sobi deluje, naprotiv, kao stimulans: ubrzava srce i ubrzava san.

Oglas
Provetrite sobu pre spavanja!

Izbegavajte večeru pre spavanja

Nakon obilne večere, telo će duže vreme morati da vari hranu, što će poremetiti san, pa se preporučuje jesti najkasnije 3 sata pre spavanja. Ako osetite jaku glad, potpun obrok zamenite laganom užinom.

Foto: Pixabay

Pročitajte još: Ako loše spavate i nemate koncentraciju, evo REŠENJA!

Odložite uređaje sat vremena pre spavanja

Navika da se uveče prelistava Instagram, uzbuđuje nervni sistem, a emisija plavog spektra sa pametnih telefona smanjuje proizvodnju melatonina, hormona koji olakšava san. Mozak doživljava sjaj ekrana kao dnevnu svetlost. Odbijanje od gedžeta promoviše potpun i zdrav san.
 

Oglas
Navika da se uveče prelistavaju društvene mreže nije dobra za san!

Ne pijte kafu i čaj noću

Možda vam izgleda kao da vas  šolja vrućeg čaja uveče može umiriti i pomoći da brže zaspite, ali to nije tako. Čaj dovodi mozak i nervni sistem u stanje uzbuđenja, san ne postaje toliko jak - a osoba pati od nesanice. Ako večernji čaj ne možete odbiti, crni i zeleni čaj zamenite biljnim tinkturama, na primer kamilicom ili mentom. Imaju lekovita svojstva i pomažu telu da se opusti.

Pročitajte još: Vitamin K nam je SADA NEOPHODAN za naš imunitet! NJega NEMA u obliku šumećih tableta, ali evo kako da ga unesete

Podesite raspored spavanja

Navika da se istovremeno odlazi u krevet normalizuje sintezu melatonina. Sa stalnom promenom načina spavanja, proizvodnja melatonina se poremeti i nastaju problemi s cirkadijanskim ritmom, koji reguliše obnavljanje ćelija i nivo hormona.

Oglas

PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas