Farmaceuti tvrde da je svaka soba u kući bolja za odlaganje lekova od kupatila, koje je najgora prostorija za čuvanje medicinskih sredstava.
Lekovi u kupatilskom ormariću nisu pravo rešenje! Skladišteni u kupatilu, lekovi su izloženi velikoj vlažnosti što će uticati na to da izgube svoju učinkovitost, čak i ako su fabrički zatvoreni, kažu iz Unije nemačkih farmaceuta BAH.
Naime, većina lekova voli hladna i suva mesta, temperaturu između 15 i 25 Celzijevih stepeni. Tako ih ne bi trebalo izlagati visokim temperaturama ili velikoj vlažnosti.
Pročitajte još: MLEKO PRED SPAVANJE? Ovo će se desiti ako ga pijete!
Sa druge strane, u frižideru se čuvaju lekovi na kojima to izričito piše. Takođe, kada živa u termometru prijeđe 25 Celzijevih stepeni, većinu lekova i kozmetičkih proizvoda treba spakovati u frižider ili prostoriju zaštićenu od direktnog izvora toplote.
Pročitajte još: Sprečite pojavu teške bolesti: Ovo je 5 čajeva protiv KANCERA i svima su dostupni
Antibiotike tokom leta treba čuvati u frižideru jer bi na sobnoj temperaturi izgubili stabilnost i delotvornost. Kapi, vaginalete, inhalatore, insulinske injekcije treba čuvati na temperaturi od 2 do 8 stepeni.
Pročitajte još: Oni rađaju u JESEN, koren im je LJUT, neki rastu kao KOROV, a PRIRODNI SU LEK za mnoge bolesti
Stručnjaci upozoravaju i da se lekovi ne smeju čuvati na temperaturama nižima od idealnih jer će se zamrznuti i opet će se smanjiti njihiova delotvornost.
U osnovi, ako lek izgleda drugačije od uobičajenog, nemojte ga koristiti.
PRATITE NAS NA INSTAGRAMU i FEJSBUKU