Ako često jedete suvo voće, možda ne znate da bi ga trebalo oprati pre konzumacije. Kupili ste ga u zdravoj hrani, pa pretpostavljate da je zdravo, zar ne? Ne uvek, na njemu se mogu nalaziti prljavština, pa čak i mikroorganizmi koji izazivaju stomačne probleme, a jedna vrsta je najopasnija
Suvo voće trebalo bi oprati pre konzumacije, osim ako na pakovanju jasno ne piše da je spremno za jelo. Posebno ako ste suvo voće kupili u rinfuzu, odnosno iz nekog velikog pakovanja ili čak kutije su vam "zahvatili" sto ili dvesta grama velikom kašikom koja se koristi i za druge proizvode.
Da li je suvo voće zdravo? Na ovo pitanje odgovorio je i nutricionista-lekar Ejmi Šapiro.
"Odgovor je da. Bolje jesti voće u bilo kom obliku nego ga ne konzumirati. Takođe, pošto se sušeno voće kondenzuje po težini, ono obezbeđuje oko 3,5 puta više vlakana i hranljivih materija - objašnjava Šapiro za Real Simple.
Suvo voće je veoma bogat izvor vlakana, kao i antioksidanata, posebno polifenola.
Koji su nedostaci konzumiranja suvog voća?
"Budući da je suvo voće koncentrisano (voda je uklonjena), dolazi u malim, gustim pakovanjima koja su veoma bogata šećerom i kalorijama. Pa bi ipak trebalo da pripazimo na količinu jer može da dovede do povećanog unosa šećera i kalorija", kaže nutricionistkinja.
Ističe se da je najvažniji korak pri kupovini čitanje etiketa hranljivih sastojaka i spiskova ostalih sastojaka, jer mnogo suvog voća sadrži dodane šećere u obliku sokova, sirupa ili čak kristalizovanog šećera.
Najzdraviji način konzumiranja suvog voća
"Preporučujem da se obroci ograniče na jednu porciju, iseckate veće komade sušenog voća i pomešate sa orašastim plodovima", preporučuje Šapiro.
(Kurir.rs/Espreso/M.J)
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU