Svi sanjaju da imaju dobar san. Nažalost, nemirne noći postaju sve češće kako starimo zbog promena u našim cirkadijalnim ritmovima ili unutrašnjim telesnim satovima.
Neki ljudi pribegavaju lekovima ili drugim tehnikama u potrazi za mirnim snom. Ali postoji jedna jednostavna stvar koju bismo mogli da uradimo da bismo poboljšali svoj san i zdravlje - da idemo goli na spavanje!
Pročitajte još: Psiholog za Magazin otkriva: Za zdravlje psihe - osluškujte telo!
Ovo su saveti za one koji žele da isprobaju da spavaju bez pidžame!
1. Skidanje pidžame može vam pomoći da brže zaspite
Bez odeće koja će vas zagrejati, temperatura vaše kože će se brže ohladiti. Ovaj pad će onda signalizirati vašem telu da je vreme za odmor. Prema mišljenju stručnjaka, temperatura ima veliki uticaj na kvalitet vašeg sna. Ako telo počne da se pregreva, možete dobiti talase vrućine i noćno znojenje koji će vas izvući iz stanja sna.
2. Spavanje bez odeće može uticati pozitivno na mentalno zdravlje
Stručnjaci su ustanovili vezu između nedostatka sna i depresije. Nedovoljno zatvaranje očiju može učiniti da budemo pod stresom i anksiozniji, i negativno utiče na naše emocionalno blagostanje. Ako nam to što u krevetu nije obučeno pomaže da brže i bolje zadremamo, i naše mentalno zdravlje će biti na mnogo boljem mestu.
3. Spavanje bez pidžame može biti dobro za naše reproduktivno zdravlje.
Istraživači su saznali da muškarci koji su nosili lagane bokserice imaju 25% veću koncentraciju sperme i 17% veći broj spermatozoida od onih koji su nosili uske gaćice. Stručnjaci veruju da usko donje rublje može zagrevati intimne delove muškaraca, što uzrokuje nizak broj spermatozoida.
Što se tiče žena, gaćice mogu povećati rizik od gljivičnih infekcija vagine jer se bakterije razmnožavaju u toplim i vlažnim sredinama. Ostavljanje ženskih delova da dišu kada spavaju, moglo bi da dovede do manjeg trenja u osetljivim područjima i manje šanse za iritacije ili komplikacije.
4. Spavajte goli, ali za dobar efekat koristite pamučnu posteljinu
Nađite čaršave napravljene od prirodnih materijala kao što je pamuk. Poliester i sintetička posteljina mogu blokirati protok vazduha, što poništava svrhu toga što spavate goli. A pošto postoji direktniji prenos znoja, bakterija i pljuvačke na posteljinu, stručnjaci preporučuju pranje posteljine najmanje jednom nedeljno.
Držite sobu na hladnoj temperaturi.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU