Rusi pre početka proleća piju zbitenj – drevni lekoviti napitak, čiji je recept sačuvan do danas.
Čim u Rusiji počne Maslenica (ove godine počinje 8. marta) vreme je za zbitenj. Tokom mnogih stoleća zbitenj je bio napitak broj jedan u Rusiji. On se spominje još u drevnom rukopisu iz 1128. godine.
Pročitajte još: RUSKI kardiolog Mihajlovič otkriva tajnu dugovečnosti SRBIMA: Šest vežbi za ZDRAVU KIČMU i u desetoj deceniji života
Rusi su pravili zbitenj od meda i mešavine lekovitih trava – kantariona, žalfije, kamilice i drugih. Kasnije su u napitak počeli da dodaju i začine poput cimeta i klinčića.
Med, cimet, klinčić, a može kao čaj ili sok.
Zbitenj je postao veoma popularan zahvaljujući velikom broju načina na koje se sprema. Ponekad se kuva veoma jednostavno, kao čaj. U drugom slučaju se koristi komplikovana tehnologija fermentisanja, koja pretvara zbitenj u alkoholno piće.
Posle Revolucije ga Rusi više nisu pili, ali sada...
Posle revolucije zbitenj je bio skoro potpuno zaboravljen u Rusiji. Ali sada interesovanje za njega ponovo raste zbog ozdravljujućeg delovanja ovog napitka. Med i trave, od kojih se pravi zbitenj, pomažu kod mnogih zdravstvenih tegoba. Svako može da sastavi sopstvenu mešavinu trava za zbitenj u skladu sa svojim ukusom i bolestima koje želi da izleči.
Pročitajte još: Lekoviti matičnjak: Leči glavobolju, nesanicu, a dobar je i za ženske probleme!
Lekovita svojstva napitka:
- Med zadrži puno vitamina i minerala, leči anemiju, jača otpornost na viruse.
- Nana poboljšava probavu.
- Žalfija ima svojstva prirodnog antibiotika.
- Matičnjak snižava pritisak, leči prehladu i nesanicu.
- Kantarion je najbolji biljni antidepressant.
- Kamilica smanjuje upalu, umiruje bol i grčeve u stomaku.
- Šipurak jača imunitet.
- Malina je snažan antioksidans, sprečava rak i dijabetes, leči ženske tegobe.
- Lipa pomaže kod bolesti disajnih organa, smiruje živce.
- Ruzmarin normalizuje cirkulaciju krvi, poboljšava pamćenje.
- Majčina dušica leči kašalj, deluje kao antiseptik.
Pročitajte još: Umor, nestabilna težina, problemi sa zdravljem: Šta sve ukazuje na to da se malo krećemo?
RECEPTI ZA PRAVLJENJE ZBITNJA
Zbitenj klasični
Četrdeset grama kore narandže prelijte sa litrom vode i kuvajte 15 minuta. Nakon toga dodajte 40 grama nane, 40 g kantariona, 40 g majčine dušice i malo cimeta. Kuvajte napitak još 15 minuta pa sklonite sa vatre. Kad se zbitenj malo ohladi, stavite u njega 40 g meda.
Zbitenj protiv prehlade
Napravite mešavinu od cveta lipe (jedna supena kašika), kamilice (jedna supena kašika), žalfije (jedna čajna kašičica), šipurka (sedam-osam plodova), đumbira (deset grama), cimeta (jedan štapić) i klinčića (dva-tri komada). Prelijte smesu sa litrom vode i kuvajte pet minuta. Nakon toga odstavite napitak da se malo ohladi pa dodajte u njega pet kašika meda.
Pročitajte još: Recept za dugovečnost ruskog hirurga FEDORA UGLOVA koji je OSVOJIO PLANETU: Pozitivne misli, fizički rad i – 100 čučnjeva
Zbitenj praznični
Stavite u šerpu dve supene kašike maline, dva ploda smokve, jednu čajnu kašičicu matičnjaka, jednu čajnu kašičicu ruzmarina, jedan štapić cimeta, deset grama đumbira i dva klinčića. Prelijte smesu sa litrom vode i kuvajte 15 min. Sačekajte da se napitak malo ohladi pa dodajte pet kašika meda.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU