Smokve su se vekovima smatrale svetom biljkom.
Mnogi narodi su je koristili u ishrani, a i sada je zaistupljena u brojnim kulinarskim specijalitetima. Pored toga što je poslastica, smokva ima i brojne zdravstvene prednosti.
Šta su smokve?
Smokve su plod drveta fikusa, koje je deo porodice dudova. Imaju jedinstven slatki ukus, meku i žvakastu teksturu i prepuni su blago hrskavih, jestivih semenki. Sveže smokve su delikatne i kvarljive, pa se često suše da bi se sačuvale. Pune su vlakana, vitamina i minerala što ih čini odličnim nutritivnim proizvodom.
Pročitajte još: Šta kažu stručnjaci: Da li prirodni biljni proizvodi mogu pomoći kod kašlja?
Zdravstvene prednosti smokve?
Zdravlje probave
Smokve se često preporučuju za ishranu i toniranje creva, deluju kao prirodni laksativ zbog visokog sadržaja vlakana. Vlakna koja obezbeđuju takođe imaju prebiotička svojstva, hrane crevne bakterije i promovišu zdravo okruženje creva, što kao rezultat poboljšava probavu.
Bogate antioksidansima
Smokve, posebno zrele, bogate su zaštitnim biljnim jedinjenjima zvanim polifenoli. Ova jedinjenja imaju zaštitna antioksidativna svojstva, što znači da pomažu u sprečavanju reakcije kiseonika sa drugim hemikalijama i izazivanja oštećenja ćelija i tkiva.
Pročitajte još: Crni ili zeleni čaj? Koliko kofeina ima jedan, a koliko drugi
Zdrav krvni pritisak
Mnogi od nas konzumiraju previše natrijuma (soli), koji se nalazi u prerađenoj hrani. Visok unos natrijuma može dovesti do nedostatka kalijuma, a ova neravnoteža može dovesti do visokog krvnog pritiska (hipertenzije). Ishrana bogata voćem i povrćem, uključujući sveže smokve, prirodno povećava nivo kalijuma i stoga se podstiče da pomaže u kontroli krvnog pritiska. Studija koja je ispitivala specifične efekte ekstrakta smokve na životinjama pokazala je smanjenje krvnog pritiska kod onih sa normalnim, kao i kod hipertenzivnih očitavanja, piše Goodfood.
Zdravlje kostiju
Smokve su dobar izvor minerala pogodnih za kosti, uključujući kalcijum, magnezijum i fosfor. Posebno su bogate kalcijumom, a neke studije pokazuju da ga sadrže 3,2 puta više od drugog voća.