Ova pravila bi trebalo ispoštovati.
Trčanje zahteva dodatni napor, pa je stoga važno savladati tehnike disanja, kako se ne bismo svaki put „borili za vazduh“ tokom ove fizičke aktivnosti. Kada trčimo, naše telo koristi više kiseonika, a samim tim, potrebno je da učestalije i dišemo.
Ubrzano disanje znak je fizičkog stresa i povećanje potražnje tela za kiseonikom, a nepravilno disanje glavni je razlog zašto ljudi ne vole da džogiraju.
Isto tako, nepravilno disanje sprečava telo da se oporavi i generalno da funkcioniše.
Ipak, dobre vesti su da možemo da savladamo tehniku disanja i da se tako osećamo bolje, ali i da bolje trčimo. Evo par saveta:
Pročitajte još: JUTRO je najbolje za ŠETNJU: Zbog čega dan treba započinjati kretanjem?
Disanje na usta ili na nos
Iako je ovo individualna odluka, stručnjaci ipak savetuju da tokom trčanja dišemo na nos. Time sprečavamo unošenje patogena u pluća, a u isto vreme umirujemo telo.
Ne zadržavajte dah
Obratite pažnju da tokom treninga, pa i trčanja, ne zadržavate dah. Umesto toga, udišite kontinuiranim tempom.
Šablon disanja
Pre samog trčanja, fokusirajte se na to da srčani ritam uskladite s disanjem. To će vam pomoći prilikom džogiranja.
Disanje nakon treninga
Posle trčanja fokusirajte se isključivo na disanje. Udišite duboko, na nos. Na ovaj način usporićete srčani ritam i umiriti i telo.
Ritam disanja
Tokom trčanja zamenite plitko disanje dubokim uzdisajima na stomak. Tokom trčanja nižeg inteziteta na svaka tri koraka udišite i na naredna tri izdišite. Tokom treninga srednjeg inteziteta udišite i izdišite na svaka dva koraka, a u slučaju sprintova udišite i izdišite svakim korakom.
Disanje na stomak
Na ovaj način ojačaćete dijafragmu - glavni mišić koji se koristi tokom disanja. Lezite na leđa i postavite šake na stomak. Udišite na nos šireći prvo stomak, pa pluća. Dok izdišete na usta polako opuštajte stomak. Kada ovo savladate, disanje tokom trčanja će vam biti olakšano.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU