Oglas
· · Komentari: 0

IVO ANDRIĆ UMRO JE U STRAŠNIM MUKAMA! Poslednje dane proveo u stanju polusvesti

Nobelovac je tri meseca bio na ivici života, borio se sa krvarenjem u mozgu

1741861693_111.jpg
Foto: Profimedia, Jutjub printskrin/Filmski Centar Sarajevo
Oglas

Danas, 13. marta, obeležava se 50. godišnjica smrti nobelovca Ive Andrića, jednog od najvećih pisaca 20. veka.

Ivo Andrić preminuo je 1975. godine u Beogradu u svojoj 83. godini, nakon duže borbe sa zdravljem, koja je uključivala ozbiljna oštećenja mozga, zapaljenje pluća i komplikacije usled infekcija.

Pogoršanje njegovog zdravstvenog stanja počelo je krajem 1974. godine, kada je, pošto se nije osećao dobro, pozvao svoje prijatelje i književnike Milana Đokovića i Gvozdena Jovanića kako bi im saopštio svoju poslednju želju.

Ivo Andrić, koji nije imao bliže srodnike, želeo je da se njegova zaostavština iskoristi za opšte kulturne i humanitarne svrhe. U svojoj poslednjoj volji, odlučio je da se osnuje zadužbina koja će se baviti njegovim autorskim pravima i njegovom literaturom.

Vera Stojić, njegova dugogodišnja sekretarica i prijateljica, postavljena je za čuvara ove zadužbine. Takođe, Andrić je izrazio želju da se dodeljuje nagrada za najbolju pripovetku, a da Srpska akademija nauka i umetnosti odredi sudbinu njegovih rukopisa.

Oglas

Po dolasku u bolnicu 17. decembra 1974. godine, Andriću je dijagnostikovan poremećaj cirkulacije u mozgu, a njegovo stanje se dodatno pogoršalo usled infekcija.

Iako su lekari dali malene šanse za oporavak, Andrić je, uprkos svemu, proveo još tri meseca u bolnici, boraveći protiv bolesti.

Ivo Andrić je preminuo 13. marta 1975. godine, u 1:15 ujutro. NJegova smrt je duboko potresla mnoge širom sveta. Komemoracije su održane u Beogradu i Travniku, njegovom rodnom gradu, gde je posthumno dobio brojna priznanja.

Opština Travnik je odlučila da ulica Stanka Turudije nosi ime Ive Andrića, a Narodna biblioteka u Travniku postala je Biblioteka "Ivo Andrić". Takođe, njegova rodna kuća je pretvorena u Memorijalni muzej, koji je danas jedini muzejski kompleks posvećen ovom velikom piscu.

Ove godine, 50 godina nakon njegove smrti, Ivo Andrić i dalje živi kroz svoju književnost i zadužbinu, a njegov rad i uticaj ostaju nezaboravni.

Oglas

(Informer)

 

BONUS VIDEO

 

Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas