Oksidacija je prirodan, hemijski proces
Kada isečete biljku ili voće, enzimi se oslobađaju i izloženi su kiseoniku koji stvara promene u hemijskom sastavu. Voda, toplota i oksidacija su pravi neprijatelji minerala i vitamina, a što je duže voće i povrće izloženo vazduhu, manje će imati vitamina.
Zaštitite svoje voće i povrće od gubitka boje i sprečite oksidaciju hrane ovim jednostavnim metodama:
1. Potopite voće u kiselu vodu
Kiselu vodu pripremićete mešanjem vode sa jednom kašikom sirćeta ili tri kašike soka od limuna ili limete. Stavite voće i povrće u kiselu vodu. Banane ne bi trebalo držati potopljene više od 3 minuta, dok jabuke ne bi trebalo držati potopljene više od 15 minuta. Procedite i pre nego što ih koristite osušite voće i povrće.
2. Sok limuna
Citrusi kao što se limeta, limun, pomorandža i grejpfrut mogu vam pomoći da zaustavite oksidaciju. Jednostavno četkom premažite površinu povrća i voća nekim sokom citrusa.
3. Askorbinska kiselina
Ako pomešate vodu i malo askorbinske kiseline, imaćete savršeno voće i povrće koje neće oksidisati.
4. Vitamin C
Vitamin C je rešenje koje vam takođe može pomoći da sprečite oksidaciju. Otopite nekoliko tableta vitamina C u činiji sa vodom i umočite svoje voće i povrće. Vitamin C pomaže, jer je antioksidans koji štiti ćelije voća od slobodnih radikala.
5. Sok od jabuke za jabuke
Iseckajte jabuke na kriške i potopite ih u sok od jabuke. Ovo će sprečiti da jabuke dobiju braon boju koja nastaje prilikom oksidacije.
6. Hladna voda za krompir
Oljuštite krompir i umočite ga u hladnoj vodi. Hladna voda će sprečiti gubitak boje.
7. Za povrće
Za deaktiviranje oksidativnog enzima odmah skuvajte povrće. To će zaustaviti reakciju i sprečiti oksidaciju.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU