Toksini se talože u masnim ćelijama, mozgu i nervnom sistemu, pa se akumulacijom istih može doći do simptoma kakvi su umor, nesanica, usporen metabolizam, problem sa kilogramima...
Detoksikacija organizma od nakupljenih toksina i otrova koje unosimo hranom, od teških metala koji kroz zemlju i vodu dospevaju u naš organizam, ali i opasnih materija koje udišemo kroz zagađen vazduh postala je nezaobilazna „terapija“ u očuvanju opšteg zdravlja organizma i jačanju imuniteta.
Toksini se talože u masnim ćelijama, mozgu i nervnom sistemu, pa se akumulacijom istih može doći do simptoma kakvi su umor, nesanica, usporen metabolizam, problem sa kilogramima, kožna oboljenja, bolovi u mišićima i zglobovima i mnoge druge tegobe. Prisutan je i povećan rizik od obolevanja od raka, bolesti srca, artritisa.
Pročitajte još: Fatalan, šarmantan i neverovatno pametan: Da li znate ko je bio prvi BEOGRADSKI PLEJBOJ - Zaveo je tri najlepše Jugoslovenke, pa im slomio srce
Cvekla
Ovaj veoma koristan koren sadrži gvožđe, kalcijum i jedan tip antioksidansa koji se naziva betain, a radi se o biljnom pigmentu koji je odgovoran za upadljivu crvenu boju. Betain ojačava ćelijske strukture i njihovu reparaciju i regeneriše ćelije jetre, koja je glavni centar našeg tela za detoksikaciju. Jetra štiti naše telo od svih toksina kojima se izlažemo, te dodatkom prirodno detoksiraujućeg povrća može biti od velike pomoći.
Skuvajte ili parite ovaj koren zajedno sa korom kako biste sačuvali sve vitalne nutrijente. Pečenje ili prženje su takođe ukusne opcije za neko sporedno jelo. Upotreba sirove cvekle u zdravom smutiju se preporučuje širom sveta. Takođe je možete i rendati sirovu kao salatu.
Pročitajte još: Gde bi trebalo da postavimo policu sa knjigama prema FENG SHUI pravlima? Evo šta donosi negativnu energiju
Crni i beli luk
Oba sadrže flavonoide koji potpomažu stvaranje glutationa, jednog od najjačih antioksidanasa jetre. Oni stimulišu jetru da proizvodi enzime za detoks kojima će biti isfiltrirani toksični ostaci iz našeg digestvinog trakta. Pored ovoga, takođe i rasterećuju donekle ovaj organ koji naporno radi i pokazuju i snažno antibakterijsko, antiparazitarno dejstvo kao i stimulativno dejstvo nad imunološkim sistemom.
Pročitajte još: Bio je vrlo drzak i smeo, a uvek je držao do svoje reči: Da li znate ko je bio srpski Robin Hud?
Svaka detoks dijeta mora uključivati i ova 2 sastojka. Sirov ili propržen beli luk može biti sjajan dodatak bilo kojoj salati. Domaće pripremljen pečeni beli luk u nekom namazu će dati ukusan i zdrav kreker koji postaje sjajne detoksikujuća grickalica u Vašem prenatrpanom danu.
Zeleno povrće
Tamniji zeleniš digestvinom sistemu omogućava snažan detoksikujući efekat hlorofilom. Ovaj biljni pigment je odgovoran za apsorpciju svetlosti u procesu fotosinteze kojim se stvara energija. Ali pored toga, on ima sposobnost da veže toksine i druge slobodne radikale tako da ih pretvori u neutralne materije. Takođe čisti telo i od teških metala koji se u njemu nakupljaju. Hlorofil takođe ima i antiupalna svojstva i njima se telo alkalizuje kako bi se lakše oslobodili kiselosti telesnih tečnosti.
Pročitajte još: Misterija Stounhendža je KONAČNO REŠENA - stručnjaci uspeli da otkriju čemu je služio (FOTO)
Savremena jela su bogata kiselošću, stoga se postarajte da vam kuhinja bude puna spanaća, kelja, proklijale pšenice i drugog organski uzgojenog zeleniša. Klijalu pšenicu možete dodati smutijima i sokovima. Od spanaća pripremite supu ili pak propržite kelj na maslinovom ulju uz začine i dobićete kelj-pica čips.
Limunova voda
Citrusno voće je odlično za sistem organa za varenje jer je bogato vitaminom C i puno antioksidanasa.
Ovo moćno jedinjenje aktivira enzime jetre koji pomažu pretvaranje toksina u njihove oblike rastvorive u vodi i tako se pomaže pokretanje lenjih creva. To znači da se sav otpad lakše izbacuje iz Vašeg tela.
Počnite jutro sa čašom mlake vode kojoj dodajete limunov ili limetin sok, prstohvat soli i malo meda ili javorovog sirupa. Popijte ovu mešavinu na prazan stomak kako biste podigli energetski nivo tokom dana i uživajte i u redovnijim stolicama i lepšoj koži.
Semenke i orašasto voće
Ako ne možete da se uzdržite od grickanja, onda se postarajte da grickate ono što je zdravo. Uvek uz sebe držite kesicu sa orašastim voćem i semenkama kao što su bademi, orasi, lan ili suncokretove semenke. Redovan unos badema će vam pomoći da se rešite masnih naslaga koje se formiraju oko jetre. Orasi održavaju kiselinu arginin na visokom nivou što pomaže jetri da detoksikuje amonijak. Takođe su odlični i kao pomoć mozgu i njegovim funkcijama.
Pročitajte još: "Zatrudnela sam dva puta u 5 dana - moja deca su rođena istog dana, ali nisu blizanci"
Laneno seme podiže raspoloženje. Kada je samleveno ono obezbeđuje i mnogo vlakana koja pomažu da se izbace otrovi iz crevnog trakta. Još jedna sjajna vest, laneno seme suzbija apetiti i tako pomaže i da smršate.
Semenke suncokreta obezbeđuju magnezijum, mineral koji pomaže održavanje nivoa krvnog pritiska u optimalnim granicama, potpomaže i pravilan srčani ritam i ubrzava lipolizu, odnosno proces kojim se telo lišava svojih masnih naslaga.
Šargarepa
Šargarepa je bogata glutationom i jedno je od najmoćnijeg detoksirajućeg povrća. Ona je takođe prepuna i beta-karotena i vitamina A. Šargarepa ima sjajne benefite za kardiovaskularni sistem i pomaže sveukupnoj funkciji imunološkog sistema.
Jedan od načina da se telo detoksikuje je da se držite dalje od bilo kakvih rafiniranih namirnica dan ili dva. Grickanje šargerepe ili sirovog povrća te pijenje svežih sokova od povrća u nekoliko navrata tokom dana će pomoći da izbacite dobar deo otrova. Dodajte tome i zeleni čaj ili čaj maslačka i pokrili ste sve baze.
Krastavac
Krastavac retko kad dobije pažnju koju zaslužuje iako je prebogat u smislu koristi koje pruža. Jedna od njih je detoksifikacija tela jer krastavac podržava funkciju digestivnog trakta i pročišćava jetru. On nam pomaže da se dobro hidriramo i ponaša se kao prirodna diuretska namirnica, što znači da pomaže telu da proizvodi više urina kako bi se toksini i druge otpadne materije izbacili iz creva i krvi.
Krastavac takođe smanjuje oticanje i neprijatno zadržavanje vode što je sjajan razlog da ga pojedete naročito posle večernjeg konzumiranja slane hrane ili alkohola.
BONUS VIDEO:
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU