Иако је зима одавно почела, хладни дани и мразеви су тек сада стигли. Било да су ваше биљке претежно напољу или у кући, у овом периоду им је потребна посебна пажња.
Ниске температуре имају штетан утицај на биљке јер долази до формирања леда у њима, што спречава да вода циркулише и да се избацују штетне материје. Како бисте ово спречили, прекријте биљке у периоду мразева. Многи баштовани препоручују да за то користите јутано платно, јер ће истовремено заштитити биљке и спречити накупљање влаге током топлијих зимских дана.
Такође, да бисте их сачували од велике хладноће, око њиховог корења можете посути малч, који ће регулисати температуру земљишта. Препоручљиво је да слој буде дебео око 5 цм. Можете га пронаћи у мањим или већим паковањима, као и у различитим бојама, па ће истовремено и улепшати изглед ваше терасе или баште. Сломљене гране нису призор који желите да затекнете у свом дворишту. Да бисте то избегли, редовно проверавајте количину снега на гранама и по потреби га пажљиво стресите. Тако ћете биљке ослободити беспотребног терета.
Собне биљке
Неке собне биљке су једноставне за одржавање, док друге захтевају специфичне услове. Ако сте одлучили да због хладноће одређене биљке сместите унутра, потрудите се да температура у просторији не варира превише. Биљке заливајте само ако је тло суво центиметар или два испод површине, односно ако вам се земља "не лепи" за прсте када је пипнете. За заливање користите воду која је бар неко време одстајала на собној температури.
Подижите ролетне што раније ујутру, да би биљке дуже биле осунчане и тако спремне дочекале пролеће. Обавезно их редовно бришите влажном крпом или туширајте у кади, јер прашина која је на листу спречава да сунчеви зраци, који су зими слабији, продру до биљке. Потрудите се да ваздух у стану не буде превише сув, јер оне уживају у влажности од око 50 процената. Померајте саксије ка извору светлости како би биљке лакше поднеле овај период кратких дана.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ