Ђорђевић је најпозантији плантажер банана у Србији, а све је почело пре 17 година.
Када је Милорад Ђорђевић пре 17 година отишао у пензију схватио је да ће са малим примањима тешко живети и помислио је: "Зашто не бих хоби претворио у нешто исплативо?"
Прочитајте још: Већ сте их ПРИМЕТИЛИ, оне су НАЈПОУЗДАНИЈИ знак да стиже ЈЕСЕН
Пошто обожава цвеће, а живи у кући са двориштем у београдском насељу Сремчица, Мишко је закључиво да би додатни посао могао да му буде хортикултура.
- Обожавам цвеће, али гајим искључиво кактусе, па сам направио стакленик и почео да производим сукуленте, а онда сам пре две године открио нову страст - каже Мишко Ђорђевић.
Прочитајте још: УШУШКАЈТЕ кактусе и урадите још неколико ствари како би БИЉКЕ ПРЕЖИВЕЛЕ ЗИМУ
Годинама је покушавао да одгаји банане, али никако није успевао. Доносио је саднице банана из Грчке, али су пропадале јер нису успевале да преживе српску зиму. Онда је одлучио да промени тактику и саднице је сакупио од банана које су успелид а одгаје људи у Србији. И успело је!
Има 30 банана, то је права плантажа!
- Тренутно имам четири старе банане које ми дају младаре, али имам и 25 младих, па ћу наредне године имати праву плантажу - поносан је Мишко.
Младари које дају банане су ми одлична допуна буџета, а највише их купују људи који имају двориште, па пожеле да га обогате егзочитном биљком. Тропско дрво банане је, заиста, ефектно у српском врту.
Прочитајте још: ВИНТИЏ цвеће: ШИМИРЕЗЛА је жбун који се не предаје ни у касну ЈЕСЕН
Како заштитити банану зими?
Листови се исеку и стабло се покрије, па добро обавије агрилним текстилом (изгледа попут провидне кесе) и замота се као бандера. Одозго се ставе још два-три џака, тако да преко врха не улази вода или снег да не би банана иструлила.
Дрво се упакује као бандера, а корен покрије.
Око корена поспе земљу са три-четири џака ђубрива од печурака, јер из њега избија топлота. Ђубриво се мало угази и мирне душе се чека пролеће.
Плантажа у Сремчици Фото: Р. Милошевић
У пролеће, крајем марта, се склоне земља и џакови и банана убрзо почне да пушта лишће. Младари крећу веч од маја.
Наредне године ће, можда, дати род...
- Не знам да ли ће дати плод моје банане, али са нестрпљењем чекам 2021. годину, пошто су старе тек две године, а банана даје плод после треће године - нада се Мишко.
Прочитајте још: НИКО јој НИШТА НЕ МОЖЕ, јача је од ЗИМЕ! Засадите је и ЗАБОРАВИТЕ!
У стакленику гаји и палме, 50 врсти кактуса, али и багдадске руже. Има и две врсте дрвета живота које Грци зову "млада".
- Палме гајим по три године, а могу да их продам за 300 динара, а банану гајим неколико месеци ипродајем за 3.000 динара, јер сада сви желе ово тропско дрво - закључује Мишко.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ