Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
биље

КАЛАТЕА је једна од најлепших тропских биљака: Овако се узгаја у кући

Калатеа се сматра једном од најлепших тропских биљака на свету, пореклом је из Бразила.

1618909006_Depositphotos_113226056_s-2019.jpg
Фото: Депосит
Oglas

Карактеришу је дугуљасти листови у низу боја. Због занимљивих пругастих листова позната је и по надимцима биљка зебра или биљка паун.

Имају репутацију биљке која је тешка за узгајање, али ништа није немогуће, тако да је можете гајити и у кућним условима. У природним стаништима за годину дана може да достигне висину од једног до два метра.

Осетљиве су на промене температура, па је то најбитнија ствар коју треба да обезбедите ако планирате да је чувате у кући, а она ће вам дефинитивно вратити својом лепотом.

Прочитајте још: Најшаренија кућна биљка: Како се чува КРОТОН?

Светлост

Биљке калатеје више воле филтрирано, индиректно светло или хлад. Навикли су да расту испод крошњи дрвец́а на дну џунгле и зато су прилагођени кратким делићима сунчеве светлости уместо сталних оштрих зрака. Најбоље је да калатеју држите даље од директне сунчеве светлости, јер превише светлости може да сагори лишц́е и проузроковати промену боје.  Можда ћете и да приметите да се њени листови померају током дана. Ноћу се преклапају према горе, а ујутру шире.

Фото: Депосит

Тло

Влага је од највец́е важности за биљку калатеју, зато се одлучите за мешавину тла која добро задржава воду. Обавезно посадите калатеју у посуду са дренажним рупама у основи; иако воли влажно земљиште, и даље је подложна труљењу корена ако се преплави.

Прочитајте још: Фенг шуи каже да је ово идеално цвеће за дом: Изаберите своју симболику

Вода

Калатеја је биљка која воли воду. Најбоље резултате постиже када се редовно залива како би одржала стално влажно земљиште. У зависности од вашег куц́ног окружења, то би могло да значи заливање сваких неколико дана, једном недељно или једном сваке друге недеље. Најважније правило је да се земља никада не осуши. Ако приметите да ивице листова калатеје порумене или увену, то је сигуран знак да треба да повцећате ритам заливања.

Калатеје су избирљиве када је врста воде у питању. Осетљиве су на неколико минерала који се обично налазе у вец́ини вода из славине, због чега им листови постају жути. Како бисте то избегли заливајте је филтрираном водом кишницом или једноставно оставите да вода из славине одстоји преко ноћи.

    Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas