Kalatea se smatra jednom od najlepših tropskih biljaka na svetu, poreklom je iz Brazila.
Karakterišu je duguljasti listovi u nizu boja. Zbog zanimljivih prugastih listova poznata je i po nadimcima biljka zebra ili biljka paun.
Imaju reputaciju biljke koja je teška za uzgajanje, ali ništa nije nemoguće, tako da je možete gajiti i u kućnim uslovima. U prirodnim staništima za godinu dana može da dostigne visinu od jednog do dva metra.
Osetljive su na promene temperatura, pa je to najbitnija stvar koju treba da obezbedite ako planirate da je čuvate u kući, a ona će vam definitivno vratiti svojom lepotom.
Pročitajte još: Najšarenija kućna biljka: Kako se čuva KROTON?
Svetlost
Biljke kalateje više vole filtrirano, indirektno svetlo ili hlad. Navikli su da rastu ispod krošnji drveća na dnu džungle i zato su prilagođeni kratkim delićima sunčeve svetlosti umesto stalnih oštrih zraka. Najbolje je da kalateju držite dalje od direktne sunčeve svetlosti, jer previše svetlosti može da sagori lišće i prouzrokovati promenu boje. Možda ćete i da primetite da se njeni listovi pomeraju tokom dana. Noću se preklapaju prema gore, a ujutru šire.
Foto: Deposit
Tlo
Vlaga je od najveće važnosti za biljku kalateju, zato se odlučite za mešavinu tla koja dobro zadržava vodu. Obavezno posadite kalateju u posudu sa drenažnim rupama u osnovi; iako voli vlažno zemljište, i dalje je podložna truljenju korena ako se preplavi.
Pročitajte još: Feng šui kaže da je ovo idealno cveće za dom: Izaberite svoju simboliku
Voda
Kalateja je biljka koja voli vodu. Najbolje rezultate postiže kada se redovno zaliva kako bi održala stalno vlažno zemljište. U zavisnosti od vašeg kućnog okruženja, to bi moglo da znači zalivanje svakih nekoliko dana, jednom nedeljno ili jednom svake druge nedelje. Najvažnije pravilo je da se zemlja nikada ne osuši. Ako primetite da ivice listova kalateje porumene ili uvenu, to je siguran znak da treba da povcećate ritam zalivanja.
Kalateje su izbirljive kada je vrsta vode u pitanju. Osetljive su na nekoliko minerala koji se obično nalaze u većini voda iz slavine, zbog čega im listovi postaju žuti. Kako biste to izbegli zalivajte je filtriranom vodom kišnicom ili jednostavno ostavite da voda iz slavine odstoji preko noći.
Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU