Пећинска буба "хитлеров безокац" је под заштитом, али се илегално продаје на црном тржишту.
Пећинске корњаше или тврдокрилце колекционари су некада сакупљали и размењивали као маркице, а неки од њих има Хитлерово име...
Сакупљање тих животињица и трговина њима је данас забрањена, али их размењују и продају на илегалним сајмовима. Тако је и словеначки пећински ендем "хитлеров безокац" (или слепац)често на мети ловокрадица и колекционара.
Прочитајте још: Раде Поповић, начелник Београдске криминалистичке полиције, добио је ЗАДАТАК: Ко је убио мултимилионерку Драгу Митрићевић?
И управо је због колекционара нацистичких меморабилија с временом доспео на листу угрожених животињских врста.
Аустријски колекционар му је дао име Хитлер у част нацистичког вође.
Открио га је 1933. године словеначки природњак Владимир Кодрич, који га је убрзо продао аустријском колекционару Оскару Шајблу.
Буба нема бркове, нити свастику на крилима...
Овај га је, 1937. године, у част нацистичког диктатора који је у то време дошао на власт у Немачкој, назвао по Адолфу Хитлеру, мада сама буба заправо нема никаквих посебних обележја које би је повезале са једним од највећих злочинаца у историји.
Прочитајте још: Био је ОМИЉЕН СРПСКИ ВЛАДАР: Деспот Стефан је СПАВАО ОКОВАН и ноћу ШЕТАО по селу, а разлог се и данас ПРЕПРИЧАВА (ФОТО)
Коинциденција са именом Хитлеровог безокца или слепца је у томе што је Хитлер био, заиста, привремено ослепљен гасом пред крај Првог светског рата, октобра 1918. године.
Не личи ни по чему на имењака Фото: Wikipedia
Прочитајте још: САВАНТИ после повреде постају ГЕНИЈАЛЦИ, а да ли то може СВАКИ ЧОВЕК?
Упркос негативној конотацији, научно име тврдокрилца се сачувало до данас, јер таксономска традиција налаже да остаје да важи најстарије употребљено име, по коме је врста препознатљива. Буба ће тако заувек остати "Хитлерова", јер ју је Шајбел први описао под таквим именом.
Продаје се од 50 евра
- Буба на црном тржишту размене инсеката достиже вредност од 50 до неколико стотина евра и живи у пећинама око Цеља - објаснио је ентомолог др Томи Трилар из словеначког Природњачког музеја.
Прочитајте још: У Београду постоји књига од ЉУДСКИХ КОСТИЈУ и потпис последњег ПРАВОСЛАВНОГ ЦАРА: Ево приче!
Познато је да су многи организми названи по проналазачима, зоолозима и ботаничарима. На пример, само по Дарвину је названо 120 организама.
Пауци су добијали имена и по: Анђелини Џоли, Нелсону Мендели, Џонију Кешу, америчком председнику Бараку Обами, а "своје" бубе, поред Хитлера, имају у Че Гевара, Сигмунд Фројд, Теодор Розевелт, Орсон Велс и Казанова.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ