Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Собне биљке су кренуле да вам вену? Не очајавајте, уз помоћ ових трикова можете их ОЖИВЕТИ

Многе собне биљке отпорније су него што мислите, тако да покушајте прво а следећим триковима

1677409893_shutterstock_1373650760.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Многе куц́не биљке су издржљивије него што мислите и могуда се опораве и од прилично тешких услова. Само треба да разумете од које болести ваша биљка пати и да предузмете кораке да покушате да је исправите. Дакле, пре него што одустанете од своје куц́не биљке која изгледа лоше, добро је анализирајте да бисте разумели шта се тачно дешава. Иако не можемо да обец́амо да ц́ете моц́и да сачувате сваку биљку коју поседујете, вреди покушати. У наставку научите једноставне кораке за оживљавање биљке — и када прихватити да је ваша биљка немогуц́а за спасавање, преноси Реал Симпле.

Како знати да ли је ваша биљка мртва или жива?

Пре него што почнете да паничите, проверите да ли ваша биљка има знакове живота. Често куц́на биљка може да делује као да је мртва или умире, али још увек има пуно живота у себи. Слично томе, неке биљке природно мирују део године и губе све своје листове. Дакле, иако одређени знаци могу да делују алармантно, понекад је то само део потпуно нормалног процеса. Да бисте утврдили да ли је ваша биљка још увек жива, почните испитивањем стабљика. Живе стабљике ц́е бити флексибилне, не крхке и зелене боје. За дрвенасте стабљике, ноктом остружите мали део коре да бисте потражили зелено ткиво испод. Нежно померите биљку из лонца да бисте прегледали корење. Док су корени вријеска бели или жути и дебели, чак и биљке са смеђим коренима могу се оживети. Међутим, ако су сви корени постали кашасти и иструлили, то је знак да је биљка безнадежна.

Како оживети биљку?

Када препознате знаке живота, време је да се усредсредите на оживљавање ваше биљке. Тајна ревитализације собних биљака лежи у задовољавању њихових јединствених потреба. Не захтевају све собне биљке исту количину сунца и воде, нити успевају на истим температурама. Дакле, одвојите мало времена да прво прочитате о специфичним потребама ваших биљака, а затим размотрите следец́е кораке.

Исправите проблеме са прекомерним заливањем

Прекомерно заливање је један од најчешц́их узрока пропадања собних биљака. Када је тло преплављено, нема места за кретање ваздуха кроз земљу, што доводи до гушења корена. Једноставно и тренутно решење је смањење количине и/или учесталости заливања. Нека се горњи слој земље осуши између заливања. Такође проверите да ли се резервоари правилно празне и испразните посуде за сакупљање ако вода стоји дуже од 24 сата. Прекомерно заливање може довести до труљења корена. Стога, ако приметите да корени постају смеђи, одвојите време и пресадите биљку. Одсеците све корене који показују знаке болести стерилисаним маказама и поново их посадите у свежу земљу. Затим започните умеренији распоред заливања како бисте својим биљкама дали мало простора за дисање.

Рехидрирајте суву земљу

Недовољно заливање такође може довести до нездраве куц́не биљке. Увенуц́е или опуштено лишц́е може бити знак и претераног и недовољног заливања. Да бисте их разликовали, потражите осушене или ломљиве врхове листова или жуте листове близу врха биљке. Ово су оба знака подвођења. Када тло постане превише суво, може бити тешко навлажити га помоц́у канте за заливање. Уместо тога, покушајте са заливањем одоздо, што је (као што назив имплицира) метод заливања биљака са дна, а не са врха контејнера. Да бисте рехидрирали веома суву биљку, ставите цео контејнер у судопер, каду, послужавник или канту воде. Намакање омогуц́ава земљишту да апсорбује воду са дна кроз капиларно деловање, попут усисавања кроз сламку. Оставите биљке да се натапају 30 минута или док се горњи слој земље не навлажи. Након намакања, важно је дозволити да вишак воде исцури из посуде. Извуците утикач на судопер или каду и оставите биљке да се оцеде још 10-15 минута. Ако користите канту, ставите биљку у послужавник да сакупите воду која капље. Заливање са дна такође може бити одличан начин за заливање здравих биљака, све док пазите на тајминг и не дозволите им да предуго седе у води.

Пресадите биљке везане за корен

Биљке које је потребно пресадити могу да покау сличне симптоме као и недовољно заливање, јер пренатрпани корени не могу да заузму довољно воде да би издржали биљку. То може бити зато што се корени гуше једно друго или зато што у контејнеру нема довољно земље да задржи довољно влаге да би корени могли да их апсорбују. Поред знакова недостатка воде, током прегледа потражите корење око ивица контејнера да бисте утврдили потребу за пресађивањем. Као правило, изаберите нови контејнер који је само мало вец́и од оригиналног контејнера. Ако корени круже око лонца или се скупљају, лагано их олабавите и одвојите. Користите свеже, висококвалитетно земљиште за саксије које одговара врсти биљке, као што је мешавина кактуса за сукуленте.

Подрежите биљке

Постоји неколико разлога за смањење биљног материјала. Суво лишц́е се никада нец́е вратити у нормалу, а обрезивање помаже у уклањању мртвих или смежураних листова који заузимају простор на вашој куц́ној биљци. Стабљике за сечење такође подстичу нови раст испод тачке реза, што резултира гушц́ом крошњом. За биљке које су превише дуге, одрежите стабљике за једну трец́ину и одрежите мртве стабљике до тачке на којој видите зелено ткиво. Ако вијугаста стабљика вец́ има нови раст у основи, наставите и уклоните вишак на крају како би биљка могла да фокусира своју енергију на нови раст. Обрезивање обраслих грана или стабљика такође може помоц́и биљкама да се опораве од стреса корена. Сечењем круне биљке, коренов систем има мање листова за подршку. Уклањање једне трец́ине до половине листова може олакшати вашој биљци да се укоријени.

Третирајте инсекте и штеточине

Када прегледате биљке, потражите знаке оштец́ења од инсеката. Неке штеточине су прилично видљиве, док друге остављају трагове. На срец́у, вец́ину штеточина у затвореном простору је релативно лако третирати. За изоловане инфестације, једноставно сечење захвац́еног ткива може решити ваш проблем. Многе уобичајене штеточине куц́них биљака такође се могу уклонити прскањем листова и стабљика прскалицом за воду или их пуштати под текуц́у воду. Такође можете безбедно да примените инсектицидне сапуне и уља на вец́ину собних биљака да бисте се решили јаја штеточина. Само увек проверите етикете за упутства и компатибилност пре употребе било ког новог производа на вашим биљкама.

Проверите окружење

Коначно, ако узрок неуспеха биљке није очигледан, проверите услове узгоја. Премало или превише светла може спречити биљку да напредује, као и погрешне температуре. Почните тако што ц́ете упознати своју биљку. Колико је светла потребно? Које су идеалне температуре за узгој? Затим проверите околину биљке. Можда је биљка преблизу хладном прозору или прима превише сунчеве светлости. Ако је биљка у вашој канцеларији, размислите о условима ноц́у и током викенда. Да ли компанија гаси грејање или климатизацију ради уштеде енергије? Услови се такође разликују током године. Биљка која је савршено задовољна током лета можда ц́е тражити додатну влажност зими због ефеката сушења оближњег отвора за топлоту.

Бонус видео:

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas