Нови модел наставе "на даљину", због епидемије ковида 19, децу је потпуно избацио из уобичајеног распореда.
Многима је било тешко, посебно онима који имају тешкоће у учењу или развојне сметње. Њима су промене пореметиле процес учења. Код старијих основаца јавили су се проблеми са пажњом у праћењу наставе.
Прочитајте још: Са цветићима, штрасом... Маска као УКРАС лица (ФОТО)
На ове проблеме и ситуације са којима се суочавају ђаци упозорава дечји психолог Гордана Мијалковић Стојиљковић. Реч је о последицама у одрастању генерација, којима је корона у великој мери сузила могућност за социјализацију и идентификовање са вршњацима, и укинула најважнију ђачку институцију - велики одмор.
Најуплашенији су осмаци, али и родитељи!
- У последње време помоћ траже нарочито родитељи осмака, који су и сами анксиозни и уплашени, баш као и њихова деца, збуњена због целе ситуације и нејасне будућности - каже наша саговорница.
Какве последице је створила немогућност комуникације?
Све је површно од школе до пријатестава и односа
- Комуникација је пренета на друштвене мреже, што је довело до тога да деци и адолесцентима контакти постану површнији, јер немају могућност да заједнички доживљавају нова искуства. "Онлајн" учење их је окренуло још више телефонима и рачунарима. Време које проведу пред мониторима мери се двоцифреним бројем сати.
Прочитајте још: Постоје ТРИ кључне реченице које треба да кажете детету да би постало ГЕНИЈЕ
Добили смо и нови модел праћења наставе: с једне стране су "онлајн" и прате час, а паралелно с тим играју игрицу на мрежи. Недостатак живе комуникације и непосредан разговор са наставником смањује ниво заинтересованости и ниво пренетог знања - каже психолог.
Деца у усамљена Фото: Пексел
Присуство короне и бриге за сопствено и здравље родитеља код одређеног броја деце појачали су страхове.
Прочитајте још: Исланд је нашао начин да смањи наркоманију код тинејџера за 40 ОДСТО, може ли Србија да препише МОДЕЛ?
- У неким стварима су регредирали и поново се везали за родитеље, престало је осамостаљивање. Ствари које су развојно завршили, поново су се активирале: сепарациона анксиозност, тј. страх од одвајања, страх од смрти, ноћни страхови, страх од неуспеха... Присутна је апатија, уз безвољност, недостатак мотивације, па и депресивност. Ипак, највећи проблем је неефикасност у школи, која значајно нарушава самопоуздање деце у различитим областима - каже Мијалковић-Стојиљковић.
Како реагују адолесценти, посебно они који су тек уписали средњу школу?
- Код адолесцената је угрожена слобода грађења нових односа, пријатељстава, емотивних веза. Цела генерација је на неком "стендбају", само чекају да прође. Ускраћени су њихови природни импулси и то ствара незадовољство које се испољава на различите начине: повлачењем у себе, несигурношћу, високоразвијеном анксиозношћу или бунтом и неприхватањем правила - истиче психолог.
Тинејџерима је најгоре, наставници им шаљу конфузне поруке и нарушавају им поверење у одрасле!
Изложени су најразличитијим интерпретацијама онога што се дешава, од теорија завере, преко антиваксерских покрета, до насиља на улицама у целом свету. Чак и у школи један професор заступа један, а други сасвим супротан став. Примају дупле и конфузне поруке, што нарушава њихово поверење у одрасле - каже Мијалковић Стојиљковић.
Прочитајте још: Ево зашто је добро ако сте СРЕДЊЕ ДЕТЕ у породици
Да ли ће деца постати још отуђенија?
- Коришћење рачунара и паметних телефона у време социјалног удаљавања има и добру страну. Замислите да нису имали ни то, не би уопште било комуникације! Ово је ипак направило неке "мостиће", али са друге стране и створило нове навике, које неће бити лако променити - истиче психолог.
Да ли ће се деца вратити на улице и у паркове зависи од тога како се одрасли прилагоде!
Ипак Мијалковић Стојиљковић мисли да се то неће претворити у нову нормалност. Тренд ће остати, али ипак су осетили шта значи бити у школским клупама, са другарима, комуницирати, ићи редовно на тренинге... Већини то недостаје. Природна потреба за игром и дружењем неће се променити. А како ће се ствари даље развијати зависиће пре свега од тога како ће се одрасли прилагодити и да ли ће наћи начин да их подрже у повратку на нормалне активности.
Прочитајте још: Срећу је лако наћи, а своди се само на ЈЕДНУ РЕЧ
- Људи су често суочени са различитим животним кризама, ратовима, природним катастрофама и науче да живе у новим околностима, да у својој малој заједници пронађу смисао - закључује психолог.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ