Не знају сва деца да поделе своје емоције и искуства, али је важно да родитељи знају шта се дешава са њима како би им помогли, објаснили све што их буни или забрињава и тако даље
Добра вест је да постоје једноставни начини који родитељима могу да помогну да разговарају и на разигран начин сазнају шта дете заиста мисли и шта га брине.
1. Изградите поверење
Будите отворени, увек подржите своје дете како би се осећало пријатно када говори о било којој теми. Покушајте да створите атмосферу без осуђивања или критике како би оно осећало да може да прича о својим мислима и осећањима без страха.
2. Научите како да постављате отворена питања
Уместо да директно питате дете о одређеној ситуацији или проблему, постављајте отворена питања која му омогућавају да слободно изрази своје мисли и осећања. На пример, уместо да кажете: "Шта се десило у школи?", поставите питање: "Какав ти је био дан у школи? Шта ти се допало, а шта не?"
3. Постепено дубље улазите у разговор
Почните са површним темама и постепено пређите на личнија и важнија питања. Ово ће помоћи вашем детету да се осећа пријатно и спремно да разговара о тежим стварима.
4. Активно слушајте
Посветите свом детету пуну пажњу када говори. Покажите да сте заинтересовани за његово мишљење и осећања тако што ћете постављати "појашњавајућа" питања и понављати његове речи како бисте показали да га слушате и разумете.
5. Креативни метод
Некој деци може да буде тешко да говоре о својим осећањима и мислима. У таквим случајевима можете га замолити да нацрта ситуацију, одигра је или чак себи напише писмо. Такође можете да користите метод недовршених питања, и то у облику игре. Ви започнете реченицу, а дете је брзо заврши. Затим се можете пребацити тако да дете поставља питања.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ