Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Како да дете има више САМОПОУЗДАЊА? Психолог објашњава кључну грешку коју чине многи родитељи

Подизање самопоуздане деце није лак задатак за родитеље, посебно у времену када друштвени медији изазивају осец́ај поређења

1730813794_shutterstock_2286637045-3-.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Родитељи желе да помогну својој деци да се осец́ају способним и самоувереним док се крец́у кроз свет, а психолог објашњава шта види као најчешћу грешку од стране родитеља.

Самопоуздање код деце

Развојни психолог Ализа Прессман, суоснивач Центра за родитељство Моунт Синаи и аутор књиге "5 принципа родитељства", осврнула се на једну од уобичајених грешака које родитељи праве:

- Компетентност гради самопоуздање, а не похвале. Ако свом детету кажете да је невероватно, нец́ете га натерати да се осец́а као да је невероватно. То је компетенција - као да им помогнете да развију вештине. А те вештине не морају бити ништа огормно, можете да почнете од малих ствари као што је помагање да се среди кућа. Важно је да буду функционалне особе - рекла је Алза, преноси Хуфф Пост.

Она даље каже да су родитељи„склони да ураде све“ за своју децу чак и када су деца сама способна да се изборе са тим.

У чему се греши?

У интервјуу за ХуффПост, Пресман је рекла да иако је, наравно, важно да покажемо деци да верујемо у њих, „пут да поверују у себе јесте да гледамо како постају компетентни у нечему“. 

Можете ојачати њихово самопоуздање компетентношц́у у било којој области, рекла је - чак и доприносец́и куц́ним пословима.

Дугогодишња студија Универзитета у Минесоти показала је да су деца која су као мала деца помагала у основним куц́ним пословима као одрасли били самопоузданији од оних који нису имали куц́не послове или су почели да их раде у тинејџерским годинама. Дајте свом детету неке развојно одговарајуц́е задатке у куц́и и одуприте се пориву да управљате њима.

Неуропсихолог Санам Хафеез је такође нагласио да је важно да родитељи дозволе својој деци да сами решавају проблеме.

- Дајте им подршку, али немојте журити да све поправите. Замолите их да вербализирају како се осјец́ају у вези са неким поступањем. Потврдите њихова осец́ања. Подсетите их да их безусловно волите и да сте увек ту да их подржите ако им затреба.

Да би ојачала самопоуздање код деце, она такође предлаже да их научите да одвоје време да размисле о својим прошлим достигнуц́има. Подсетите их да сада знају нешто за шта су некада мислили да је недостижно.

БОНУС ВИДЕО


 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas