Oglas
· · Komentari: 0

Kako da dete ima više SAMOPOUZDANJA? Psiholog objašnjava ključnu grešku koju čine mnogi roditelji

Podizanje samopouzdane dece nije lak zadatak za roditelje, posebno u vremenu kada društveni mediji izazivaju osećaj poređenja

1730813794_shutterstock_2286637045-3-.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Roditelji žele da pomognu svojoj deci da se osećaju sposobnim i samouverenim dok se kreću kroz svet, a psiholog objašnjava šta vidi kao najčešću grešku od strane roditelja.

Samopouzdanje kod dece

Razvojni psiholog Aliza Pressman, suosnivač Centra za roditeljstvo Mount Sinai i autor knjige "5 principa roditeljstva", osvrnula se na jednu od uobičajenih grešaka koje roditelji prave:

- Kompetentnost gradi samopouzdanje, a ne pohvale. Ako svom detetu kažete da je neverovatno, nećete ga naterati da se oseća kao da je neverovatno. To je kompetencija - kao da im pomognete da razviju veštine. A te veštine ne moraju biti ništa ogormno, možete da počnete od malih stvari kao što je pomaganje da se sredi kuća. Važno je da budu funkcionalne osobe - rekla je Alza, prenosi Huff Post.

Ona dalje kaže da su roditelji„skloni da urade sve“ za svoju decu čak i kada su deca sama sposobna da se izbore sa tim.

U čemu se greši?

U intervjuu za HuffPost, Presman je rekla da iako je, naravno, važno da pokažemo deci da verujemo u njih, „put da poveruju u sebe jeste da gledamo kako postaju kompetentni u nečemu“. 

Možete ojačati njihovo samopouzdanje kompetentnošću u bilo kojoj oblasti, rekla je - čak i doprinoseći kućnim poslovima.

Dugogodišnja studija Univerziteta u Minesoti pokazala je da su deca koja su kao mala deca pomagala u osnovnim kućnim poslovima kao odrasli bili samopouzdaniji od onih koji nisu imali kućne poslove ili su počeli da ih rade u tinejdžerskim godinama. Dajte svom detetu neke razvojno odgovarajuće zadatke u kući i oduprite se porivu da upravljate njima.

Neuropsiholog Sanam Hafeez je takođe naglasio da je važno da roditelji dozvole svojoj deci da sami rešavaju probleme.

- Dajte im podršku, ali nemojte žuriti da sve popravite. Zamolite ih da verbaliziraju kako se osjećaju u vezi sa nekim postupanjem. Potvrdite njihova osećanja. Podsetite ih da ih bezuslovno volite i da ste uvek tu da ih podržite ako im zatreba.

Da bi ojačala samopouzdanje kod dece, ona takođe predlaže da ih naučite da odvoje vreme da razmisle o svojim prošlim dostignućima. Podsetite ih da sada znaju nešto za šta su nekada mislili da je nedostižno.

BONUS VIDEO


 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas