Одабир имена за бебу није нимало лака одлука, већ леп, али озбиљан задатак коме будуће маме и тате приступају веома пажљиво. А када га већ одаберете и коначно дође тренутак да можете да се обратите својој беби, не можете да се не запитате када ће ваш малишан моћи да препозна своје име и одреагује на њега?
Питање које занима све родитеље, али на њена не постоји један одговор. Као и када је реч о проговарању, пропузавању, проходавању, и ово се разликује од детета до детета.
Када ће беба реаговати на своје име
Стручњаци кажу да се најчешће може препознати нека врста реакције код бебе на своје име између осмог и десетог месеца живота. Ипак, као и код осталих прекретница, не постоји тачно одређено време када ће дете да препозна своје име, али се очекује отприлике до 15. месеца да почне да реагује када му се обратите именом.
Како дете почиње да препознаје име
И овде треба имати на уму да су сва деца различита, али ево по чему се најчешће може приметити да дете реагује на своје име:
- Када чује своје име, окреће се да види одакле долази звук
- На тренутак застане у ономе што тренутно ради јер је чуло своје име
- Насмеши се или гласом реагује када га чује
Како да научите дете како се зове
Одговор је овде прилично очигледан – стручњаци кажу да ће дете најлакше научити да препознаје своје име, ако му га понављате од најранијег узраста. Знате како кажу, понављање је мајка знања, тако да што више понављате име, веће су шансе да га малишан запамти. С тим у вези, боље је да му се обраћате именом, него неким надимком, управо из овог разлога.
Шта када дете не препознаје своје име
Родитељи се често забрину ако малишан не препознаје своје име, нарочито ако је у питању прво дете, па нису баш сигурни до када се то толерише. Чињеница је да свако дете има неки свој темпо развоја, али ако дете баш никако не реагује на име после 12. месеца живота, а често му се обраћате на тај начин, посаветујте се са педијатром.
Уколико дете, поред свега што радите, не почиње да реагује на своје име, то би могао бити рани знак аутизма, и зато је важно да попричате са педијатром, јер је реаговање на време од велике важности.
(Yумама)
БОНУС ВИДЕО