Oglas
· · Komentari: 0

Istraživanja kažu da roditelji prosečno 23 puta dnevno kažu detetu "NE", ali kada dete to počinje da razume?

Da li ovo primećujete i u svom odnosu sa detetom?

1733217513_shutterstock_2324629879.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Kako beba raste, sve bolje razume svet oko sebe. Na početku sa roditeljima uglavnom komunicira kroz plač, kojim izražava svoje potrebe, a kako raste, tako uči i druge načine da iskaže svoje potrebe i želje.

Roditelji uglavnom jedva čekaju da svoje mališane nauče svemu, ali i da deca progovore i njihova komunikacija postane lakša, a naročito da konačno razumeju kada im se kaže "ne".

Zanimljivo je da je prema jednom britanskom istraivanju reč "ne" jedna od najčešće upotrebljavanih među roditeljima, pa je tako prosečno izgovore 23 puta dnevno, odnosno 8.395 puta godišnje.

Kada je dete zaista razume?

Pedijatrijska sestra Amerli Šalufo kaže da beba može da razume roditeljsko "ne" već u uzrastu od četiri meseca, prenosi parents.fr. Ona, međutim, navodi da je važno da roditelji koriste prikladnu gestikulaciju i intonaciju. Između osmog meseca i prve godine života mališan već može da nauči da kaže ovu kratku reč, a između prve i treće godine zapravo počinje da shvata da je to znak da treba da prestane da radi to što radi. Takođe, u tom uzrastu dete i samo uči da koristi ovu odričnu reč.

Šalufo kaže da je ponavljanje ključno kako bi dete što pre usvojilo znanje. Mališan svakako neće na prvo "ne" znati da je to znak da treba da se odmakne od utičnice, na primer. Potrebno mu je da se ponovi nekoliko puta kako bi ono shvatilo da postoji neka opasnost i da ga reč "ne" upozorava na tu opasnost.

Kada dete koristi "ne"

S obzirom na to da deca u ranom detinjstvu više puta čuju reč "ne" nego "da", ubrzo će i sami početi da je upotrebljavaju. Uobičajeno je da mališani imaju i fazu kada se bune za sve i na sve govore "ne", želeći da na taj način istraže i pokažu svoju nezavisnost. Iako ta faza roditeljima nije nimalo laka, potpuno je normalna u razvoju.

Šalufo kaže da je "na svakom roditelji odluka do koje mere će to dečje ’ne’ prihvatati, uz izuzetak kada time mališani sebe mogu da dovedu u opasnost".

(Yumama)

BONUS VIDEO

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas