Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Имају тужно значење, а родитељи у Србији и даље деци дају ова имена

Тужно значење имена и даље је распрострањено у Србији

1622465999_deca.jpg
Фото: Депоситпхото
Oglas

Рођење детета представља најсрећнији чин у свакој породици, а код одабира имена често се водимо традицијом.

Прочитајте још: Добродошли у Арглетон - место који НЕ ПОСТОЈИ! Фантомско село које се појављује на Гугл мапи постаје све већа МИСТЕРИЈА! (ВИДЕО)

 

Ипак, постоје и они који се тешко одлучују, па месецима разматрају и проучавају значење имена пре него што се дефинитивно одлуче. Постоји неколико имена која треба избегавати приликом одабира.

Тугомир/Тугомирка 

Име је настало у народу спајањем речи “туга” и “мир”. У пренесеном значењу значи да родитељи толико “чезну за миром” да су тужни и несрећни.

Продан/Продана

Старо славеносрпско заштитно име, давало се оном детету које је “од Бога дато” као замена за старије које је страдало.

Стадија

Име се давало девојчицама да би, након ње, престала да се рађају женска деца.

Фото: Деспоситос

Достана 

Давало се детету у функцији заустављања даљег рађања у породици где је већ било довољно деце.

Стана/Станка/Станија/Станица/Станика

Слично као и имена изнад, давала су се да би престало рађање женске деце.

Власије/Влајко 

Власије је мушко име грчког порекла и значи “строг”, “груб”, “тром”.

Горчин/Горчило

Име изведено од основе придева “горко”, “горчина”, “горак”. Давало се деци да се заштитила од злих духова јер они, каже веровање, заобилазе “горку” децу јер им не могу наудити.

Мина

Веома популарно име које је у основи било надимак од имена Јаснима, Емина, Милена, Вилхемина… женско име које у суштини не значи ништа на српском језику осим експлозивне направе.

Ненад

Име настало од глагола “надати се”, са негацијом, тј. “изненадити се”. Име се најчешће даје деци која су дошла на овај свет “ненадано”, “изненада”, коме се родитељи нису надали.

Прочитајте још: КАКО СЕ ПИШЕ: Да ли је правилно ДОВИЂЕЊА ИЛИ ДО ВИЂЕЊА?

 

Најда/Најдан 

Име настало од корена речи “нађена” тј. старог глагола “најдена”. Некада је био обичај да се дете остави на путу, обично на раскрсници, да би се дете и породица спасили од урока. Дете онда као буде ту нађено, и тако се прекида са болестима и умирањем у породици.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas