Свет интернета је изузетно опасан, јер изазива огромну зависност, која може да доведе до тога да млади угрозе и телесно здравље.
Када неко стално игра игрице, а оне не трају сатима, већ данима, занемарује основне потребе. Не једе, не уноси довољно течности, па тако долази до стања исцрпљености, епи напада, колапса...
Прочитајте још: Да ли је ВАШЕ ДЕТЕ ИМПУЛСИВНО? Проверите, можда је склоно развоју КОЦКАРСКИХ НАВИКА!
- Зависност се препознаје по томе што дете не води рачуна о личној хигијени, не иде у школу, лаже и постаје раздражљиво и насилно када желите да му одузмете компјутер. Неретко прети и самоубиством - каже др Ивица Младеновић, специјалиста психијатрије, начелник Клинике за болести зависности Института за ментално здравље у Београду..
Када се лекарима појави млад, необразован и агресиван човек - тешко га лече!
Зависност ствара поремећај понашања који после 18. године прераста у поремећај личности, па када на лечење дође млад, необразован човек, екстремно импулсиван и агресиван, лекари имају мали маневарски простор за лечење.
Прочитајте још: Дете стално гледа у ЕКРАН: Како спречити КРИВЉЕЊЕ ВРАТА и КИЧМЕ
Родитељи се углавном обраћају за помоћ када је дете већ заменило реалност виртуелним светом. Тамо где је могуће, терапија се изводи у дневној болници.
Родитељи долазе тек када дете замени реалност виртуелним светом, а тада се лечи цела породица.
- Тада спроводимо породичну терапију, што значи да је цела породица укључена у програм лечења, који траје три месеца сваког радног дана. Одрасли морају да узму боловање, а деца да не иду у школу, што захтева велико одрицање, али постижемо успех у готово 65 одсто случајева - каже др Младеновић.
Млади су лењи, агресивни и деструктивни.
Терапија се ради у малим групама, учествује највише пет до осам породица. Ради се на круцијалним стварима које су поремећене, као што је комуникација и породичне улоге, обрасци понашања, хијерархија, постављање граница... Ствара се нов систем вредности!
- Зато целокупна терапија заправо траје две године, са продуженим психотерапијским групама, јер су личности младих зависника измењене. Они не желе да се помуче ни око чега, агресивни су и деструктивни - каже др Младеновић.
Прочитајте још: ЧЕТИРИ типа ПОНАШАЊА КОД ДЕЦЕ која могу да укажу на ОЗБИЉНИЈИ ПРОБЛЕМ
Доктор се плаши да ће ово бити проблем на глобаном нивоу.
Норме се мењају и 30% људи је зависно од интернета.
- Нажалост, оно што је пре 30 година сматрано за ненормално, у међувремену је добило статус нормалности, јер је постојао велики притисак. Сада имате ситуацију да је готово 30 одсто популације зависно од интернета, па можете да се помучите и ангажујете велики број стручњака или да кажете да је то само развојна фаза човечанства и идемо даље, пристајемо да живимо у виртуелном свету - наводи начелник Клинике за болести зависности.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈБУКУ