Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
сачувајмо природу

Зашто НИКАДА не би требало да сечете гране и дрвеће на ПРОЛЕЋЕ: Сазнајте када је идеално време за подрезивање

Чекање до касне јесени или зиме помаже у заштити дивљих животиња, па и самог дрвећа

1653847738_hd-wallpaper-gbd9d52b54_640.jpg
Фото: Пиксабеј
Oglas

То је доба године, а лето нам се ближи. Уз певање птица и крекетање жаба, чује се звук моторних тестера и брусилица за пањеве док неки људи уклањају дрвеће са својих поседа или само њихово грање. 

Прочитајте још: ХУРГАДА ИЛИ КИПАР са Wаyоут-ом - Дефинитивно прави избор и најбољи однос цене и квалитета (ФОТО)

Иако је пролеће добро време за опште чишћење баште, можда није најбоље време за орезивање и сечење дрвећа. Људи су често жељни да изађу напоље у пролеће када је топло време и склони су томе да почну да раде нешто по дворишту. Иако топло време и жеља за пролећним чишћењем изгледају као добра основа за сечу дрвећа и грања, ево зашто не би то требало да учините на пролеће. 

Један од главних разлога је заштита дивљих животиња

Већина дивљих животиња (птица/сисара) одгаја своје младе у пролеће када ствари ничу, цветају, инсекти се излегу и постоји боља залиха хране за потомство. Топлији дани су такође бољи за одржавање јаја и новорођенчади у животу када запослени родитељи морају да траже храну и можда ће морати да оставе потомке саме у гнезду или јазбини.

Дрвеће и шуме обезбеђују критичне изворе хране и места за гнежђење за многе врсте. Детлићи, сове које се гнезде у шупљинама, веверице и слепи мишеви користе предности стојећег мртвог дрвећа, а мноштво птица краси гране још живог дрвећа својим разноврсним гнездима. Имајте на уму да сечење дрвећа током сезоне размножавања може да нашкоди или чак и убије животиње! Чак и сами звуци рада на дрвећу, као што су звуци моторне тестере, могу бити штетни за дивље животиње. Гласна бука може спречити родитеље животиња да се врате у своја гнезда. Метеж их може спречити да нахране своје потомство на време како би остали у животу. 

Најбоље време за подрезивање

Подрезивање и сечење дрвећа у пролеће није штетно само за дивље животиње, већ може бити опасно и за само дрвеће. Дрвеће мирује у касну јесен и зиму. То значи да су бактерије, гљивице, паразити и инсекти који могу да живе на њима и шире болести такође или неактивни или мртви. Као резултат тога, мања је вероватноћа да ће се болести пренети када орезујете зими. Обично, током резидбе, дрво се стимулише да произведе нови раст. Обрезивање када дрво мирује, не покреће тај раст. Шумска служба обично препоручује резидбу у касну зиму, од краја фебруара, до почетка марта, пред само пролеће и цветање. 

Орезивање дрвећа током касне сезоне мировања смањује утицај на здравље дрвећа и дугорочно гради снажну структуру за дрвеће. Неки стручњаци предлажу да то буде од новембра до јануара. Проређивање или орезивање стабала у сезони раста када су штеточине и болести активније у топлијем времену излаже дрвеће које је тек рањено, а које није имало времена да се прекрије новим растом, потенцијалној зарази и инфекцији од болести. 

Ово наравно зависи и од поднебља у коме живите, те је најбоље да се посаветујете са локалним стручњаком, баштованом или службом задуженом за одржавање природе. Било како било, поента јесте да се сеча ради зими, када је хладно, када нема потренцијалног ширења заразе по целом дрвећу и када природа није у цветању и не може се нашкодити дивљем свету. 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas