Јорган није лако опрати
Пролеће је доба године када чистимо ормане и фике у креветима, што подразумева одлагање зимских ствари, али пре тога је потребно да их освежимо и оперемо. Једна од многих дилема јесте да ли јорган може да се пере у веш-машини.
Да бисте сазнали одговор на ово питање, најсигурније је да потражите етикету на свом јоргану, обично пришивену на једну од ивица. Рећи ће вам да ли се може прати у машини или је неопходно да јорган однесете на хемијско чишћење. На ово највише утиче материјал којим је јорган напуњен. Тако се савремени јоргани пуњени камиљом или овчијом вуном, перјем или синтетичким материјалима могу прати на нижим температурама у веш машини, а посебно треба да будете опрезни са свиленом јорганима за које се не препоручује машинско прање. У сваком случају, водите се етикетом.
Али, иако је означено да можете опрати јорган у машини, потребно је и да пратите одређена правила и смернице како да то учините.
1. ПРОВЕРИТЕ ЗАПРЕМИНУ МАШИНЕ ЗА ПРАЊЕ ВЕША - Почнимо са чињеницом да нису све машине за прање веша довољно велике да правилно оперу велики јорган. Покушајте да ставите ћебе у бубањ. Не би требало да бубањ буде препуњен, јер осим што се јорган неће добро опрати, ваша машина се може оштетити.
2. ТРЕТИРАЈТЕ МРЉЕ - Уколико приметите на јоргану флеке, можете их пре прања третирати универзалним средством за уклањање мрља без хлора. Такође их можете навлажити водом и истрљати сапуном за прање веша или сапуном за мрље. Ако се сећате порекла мрља, покушајте да их уклоните на посебне начине. На пример, мрље од крви се уклањају водоник-пероксидом, мрље од кафе раствором сирћета или лимунске киселине и тако даље. Након треитирања мрља, оставите јорган да мало одстоји са средством против флека.
3. ОПЕРИТЕ ЈОРГАН - Оперите јорган према упутствима на етикети, најчешће је то на 30 или 40 степени. Један од важнијих савета јесте да користите течни детерџент за прање. Ако перете вунено ћебе, изаберите детерџент за вуну. За прање јоргана пуњених перјем или вуном, користите циклус за деликатно прање. Немојте додавати превише производа како бисте смањили ризик да његови остаци неће остати у јоргану након прања.
4. ДОДАЈТЕ ОВО У БУБАЊ ЗБОГ ЦЕНТРИФУГЕ - Као опште правило, већина јоргана може да издржи окретање при 800 обртаја у минути. Ако перете јорган, пре прања у бубањ можете ставити неколико лоптица за веш или тениских лоптица.
5. ПОНОВО ПРОВЕРИТЕ - На крају циклуса центрифуге, уклоните и проверите да ли има мрља. Ако постоје мрље и желите да их уклоните, поновите корак 2, а затим поново оперите ћебе, можете - на кратком циклусу.
6. ОСУШИТЕ ЈОРГАН - Ако сте срећни власник машине за сушење веша, можете је користити за сушење јоргана (обавезно претходно проверите на етикети да ли је то дозвољено при третирању овог материјала). Уколико је време повољно и дува топао ветар, ваш јорган можете осушити или проветрити напољу, али избегните да директно Сунце пада на њега, посебно ако је у боји, јер може да избледи.
Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ