Овог пролећа жене су се саме улепшавале намирницама из фрижидера. Да ли сте се запитале да ли, заиста, пријају осетљивој кожи склоној акнама и екцемима. Али зато стручњаци јесу.
Међу њима је Мариза Гершик, дерматолог из Њујорка. Она не препоручује наношење кухињских намирница на лице.
Прочитајте још: ЛАКО ЈЕ! ЕВО како се сами можете решити ЗАНОКТИЦА
- То може да иритира кожу и проузрокује црвенило, перутање и сувоћу, али и да погорша стање већ проблематичног лица, нарочито ако је један од састојака кућне маске неко уље - каже Гершик.
Уместо да састојке попут соде бикарбоне, воћних екстраката или уља нанесете директно на кожу, Гершикова препоручује да најпре испробате куповне производе за негу који их већ садржи.
Истовремено, њена колегиница и суграђанка Али Тобаја сматра да су "уради сам" маске безбедне, јер се праве од природних састојака које људи вековима користе у козметичке сврхе.
Прво пробајте куповне, јер кухињске намирнице могу да изазову алергију и перутање.
- Важно је једино да најпре тестирате мању површину коже, најбоље испод браде, и да сачекате 15 минута да видите хоће ли бити некакве реакције. Ако приметите црвенило, осип, оток, плик или кожа почне да вас сврби, наравно да не треба да користите ту маску - упозорава Тобаја.
Мажите шта хоћете, али прво тестирајте.
И Ки Тејлор, фризерка познатих и власница салона у Филаделфији, нема замерке на кућне препарате. Предност домаћих маски за лице и косу је и то што их прилагођавате својим потребама.
- Саветујем да, ако имате осетљиву кожу, маску прво испробате на малом делу власишта - кже Тејлорова. Такође, избегавајте маске направљене од тешких састојака који се тешко испирају.
И куповни препарати се праве од истих састојака.
Тобаја сматра да су домаћа средства за негу веома ефикасна. Могу да вам помогну да посветлите, хидрирате и затегнете кожу. То, наравно, зависи од намирница које користите, али многи састојци који се употребљавају у комерцијалним производима за негу коже су управо они које имате у кухињи.
Никада на кожу не стављајте боровницу, ђумбир, цимет, куркуму и мускатни орашчић.
Гершвикова, пак, "навија" за готове производе, али који су направљени, рецимо, од јогурта, соде бикарбоне и авокада, дакле кухињских намирница. Зашто? Она сматра да је у кутијици из парфимерије савршено одређена њихова концентрација, што је гаранција да ће кожа од њих имати највише користи.
Прочитајте још: Направите кућни ВЕЛНЕС за 50 динара: Једноставне купке које ће вас препородити
Ипак, када је реч о зачинима, саветује се опрез. Мускатни орашчић, ђумбир и цимет могу да проузрокују црвенило. Гершикова упозорава да цимет не сме да се користи на кожи, јер може да изазове иритацију, а код неких људи и алергијске реакције. Опрез се саветује и приликом употребе боровница и куркуме, јер садрже јаке пигменте који могу да обоје кожу.